V M F

Bemowo – nowoczesna dzielnica z bogatą historią

Warszawskie Bemowo kojarzy się oczywiście ze sportowym lotniskiem, tymczasem dzielnica ta bogata jest w wiele innych atrakcji, a jej historia – jak donoszą źródła – sięga średniowiecza. Dzisiaj to także miejsce zamieszkania nowoczesnych warszawiaków, którzy szukają zielonych terenów i nieco odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku. Nowoczesne mieszkania powstające w tej lewobrzeżnej dzielnicy Warszawy to marzenie wielu młodych i ambitnych ludzi. Zdecydowanie warto wiązać swoją przyszłość z Bemowem.

Początki Bemowa

Dawna historia Bemowa sięga aż średniowiecza. Źródła mówią o tym, że ówczesna osada wchodziła w skład znany dzisiaj jako dobra rycerskie, do których należały również pobliskie wsie – Groty, Chrzanów czy Górce. Późniejsze losy tych terenów nie są zbyt dobrze udokumentowane. Wiemy jednak, że tereny zostały mocno splądrowane podczas potopu szwedzkiego, wówczas zaczęto również nazywać Bemowo Szwedzkimi Górami. Przełom nastąpił w XIX wieku, kiedy to miejscowość zaczęła się przekształcać w folwark, a tym samym prężnie rozwijać. Wraz z rozwojem przemysłu w pobliskich Jelonkach wybudowano cegielnię, a także powstała fabryka dachówek, co sprawiło, że Bemowo zyskało na wartości. Kolejną ważną datą dla tej dzielnicy było odzyskanie niepodległości w 1918 roku, kiedy to zaczęła się rozwijać jako miejsce do zamieszkania, a nie tylko uprawy rolnej.

Historia współczesna

XX wiek tłumaczy wiele, jeśli chodzi o losy Bemowa. Pierwsze domy powstawały tam jeszcze przed II wojną światową w 1932 roku. Wówczas też Ignacy Boerner zainicjował powstanie całego osiedla, tak zwanego osiedla łączności. W 1936 roku teren ten został ochrzczony jako Boernerowo, od nazwiska protoplasty dzielnicy. Później nastąpił dramatyczny czas wojny, kiedy to cała Warszawa bardzo ucierpiała, w tym i ówczesne Boernerowo. Powojenna stolica to niezwykle burzliwa historia. Chociaż oficjalnie Bemowo stało się dzielnicą Warszawy dopiero w 1951 roku, już wcześniej, bo w czasie kampanii wrześniowej, jego mieszkańcy uważali się za prawowitych warszawiaków. Walczyli dzielnie, chociaż sam teren specjalnie nie ucierpiał, mimo że przez obszar przechodził główny atak wojsk niemieckich. Bemowo zostało przemianowane z Boernerowa po II wojnie światowej na cześć generała Józefa Bema. We wspomnianym już 1951 roku na Bemowie powstała Wojskowa Akademia Techniczna, jedna z bardziej prestiżowych uczelni technicznych w kraju. Od tamtego czasu dzielnica prężnie się rozrastała, stając się coraz częstszym wyborem, jeśli chodzi o miejsce do życia i mieszkania wśród warszawiaków. Wraz z rozwojem systematycznie pojawiało się również coraz więcej szkół, przedszkoli, punktów sprzedaży i innych usług. Chociaż dzielnica jest stosunkowo oddalona od centrum, przez niektórych uważana nawet za sypialnię Warszawy, dzisiaj rozwija się naprawdę błyskawicznie.

Nowoczesne inwestycje

Dzisiaj Bemowo to jedna z najbardziej popularnych i najmodniejszych dzielnic stolicy. Od 2013 roku uznawana jest za lidera, jeśli chodzi o współczesny rozwój miasta. Mieszka tam przeszło 120 tysięcy ludzi, a miejsca jest jeszcze na znacznie więcej lokatorów. Kolejne inwestycje sprawiają, że sporo młodych warszawiaków decyduje się na to, by właśnie tutaj planować swoją przyszłość. Z pewnością przyczyniają się do tego kolejne inwestycje mieszkaniowe. Atrakcyjne lokale pojawiają się tutaj w błyskawicznym tempie. Inwestorzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom młodych, ambitnych warszawiaków. Powstają osiedla nowoczesne, dopasowane do potrzeb i oczekiwań najbardziej wymagających. Dlatego warto zwrócić uwagę na propozycje płynące od Profbud. Na Bemowie powstaje osiedle Stella zlokalizowane przy ulicy Człuchowskiej. Całość zaprojektowano z najwyższą troską o jakość i komfort przyszłych mieszkańców. To prawdziwie nowoczesne rozwiązania dla wszystkich tych, którzy marzą nie tylko o czterech kątach, ale o prawdziwym, pełnym swoistego charakteru domu.