V M F

Zielony azyl w środku miasta, czyli jak urządzić balkon?

Nic tak nie pomaga się zrelaksować, jak wypoczynek na świeżym powietrzu. Dla wielu mieszkańców miast namiastką zielonej przestrzeni jest właśnie balkon. I choć może mieć on wiele zastosowań, to przy odpowiednim doborze dodatków, jest w stanie szybko przemienić się w kącik relaksu i wypoczynku w czasie wiosny oraz lata. Sprawdź pomysły na aranżację balkonu w bloku.

Aranżacja balkonu w bloku – od czego zacząć?

Jak doskonale wiesz, balkony bywają różne – od małych, podłużnych, przez większe aż po loggia czy przestronne tarasy występujące np. na poddaszach. Sam rozmiar nie jest jednak tak istotny, jak sposób, w jaki zagospodarujesz przestrzeń. Unikaj zbędnego nadmiaru dodatków. Przed rozpoczęciem aranżacji balkonu dokonaj pomiarów – dowiesz się, jak dużą przestrzenią dysponujesz. Unikaj także zasłaniania balustrady nieprzeźroczystymi materiałami – zamiast tego postaw np. na szklane osłony. Nie tylko powiększą optycznie balkon, ale będą stanowić też zabezpieczenie dla dzieci i małych zwierząt.

Aranżacja balkonu – co z podłogą?

Podłoga na balkonie spełnia nie tylko funkcję estetyczną, ale ma być także łatwa w utrzymaniu i wytrzymała. Rozwiązaniem uniwersalnym w tym przypadku są płytki gresowe – odporne na działanie różnych warunków atmosferycznych, a ich czyszczenie nie sprawia problemu. A jeśli dysponujesz odpowiednią ilością miejsca i chcesz poczuć się niczym w prawdziwym ogrodzie, ciekawą alternatywą może być sztuczna trawa w formie wykładziny.

Jak umeblować balkon?

Jak urządzić balkon wykorzystując do tego meble? Znaczenie ma tu przede wszystkim miejsce, jakim dysponujesz. Dobierając np. krzesła i stolik na mały balkon weź pod uwagę również kwestie związane z wygodą. Rozwiązaniem mogą być np. składane meble – nie zajmują wiele miejsca po złożeniu, co pozwala zaoszczędzić przestrzeń.

Meble na balkon możesz wykonać również samodzielnie – tego typu rozwiązania stały się niezwykle modne zwłaszcza w ostatnich latach. Przygotowując siedzisko np. z palety, możesz dokładnie dopasować je do rozmiaru balkonu.

Rośliny w aranżacji balkonu

Chcesz, by Twój balkon stał się zielonym zakątkiem? W takim razie nie może zabraknąć w nim roślin. Duże znaczenie ma tutaj przede wszystkim poziom nasłonecznienia – w zależności od niego stawiaj na rośliny światłolubne lub światłoczułe. Jeśli dysponujesz wystarczającą ilością miejsca, możesz sięgnąć po większe rośliny w dużych donicach. Właściciele mniejszych balkonów z kolei mogą skorzystać z uchwytów montowanych na balustradzie.

Wykorzystać możesz także daszek – jeśli nad Twoim mieszkaniem znajduje się np. balkon sąsiada. Podwieszane doniczki stworzą wspaniałą kompozycję, pobierając przy okazji nadmiar światłą padającego na balkon. Kwiaty z dużymi liśćmi będą dawać także cień w upalne popołudnia. Poza tym balkon to również doskonałe miejsce na własny zielnik.