Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego – co wybrać?
Rynek pierwotny i rynek wtórny
Nieruchomości z rynku pierwotnego to nowe i nieużywane mieszkania, domy oraz lokale usługowe. Są realizowane w ramach przedsięwzięcia deweloperskiego. Kupując nieruchomość z rynku pierwotnego, mamy duży wybór – można przebierać w ofertach.
Rynek wtórny to mieszkania i domy używane, kupowane „z drugiej ręki”. Na rynku wtórnym odprowadza się podatek – na rynku pierwotnym z kolei to deweloper opłaca zazwyczaj VAT z inwestycji. Jeśli jednak nie, trzeba zapłacić PCC 2% od wartości rynkowej.
Mieszkanie z rynku wtórnego
Zacznijmy od mieszkań z rynku wtórnego. Przede wszystkim trzeba tu zaakceptować lokalizację, metraż i wykończenie mieszkania lub od razu zaplanować remont, co wiąże się z kolejnym wydatkiem. Rzadko zdarza się, aby nowemu właścicielowi odpowiadało wszystko. Poza tym odświeżenie lub wyremontowanie mieszkania z rynku wtórnego jest droższe niż urządzenie nowego lokalu z rynku pierwotnego.
Działania te nie kończą się zwykle na wymianie sofy czy mebli w kuchni, ale obejmują także zmianę m.in. instalacji czy ogrzewania. Koszty te mogą zaskoczyć, a trzeba również doliczyć np. wydatki za wywóz starych mebli, glazury itp. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego mamy także do czynienia ze zużyciem budynku, co generuje wyższe koszty utrzymania nieruchomości.
Mieszkanie z rynku pierwotnego
Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, czyli prosto od dewelopera, to obecnie najpopularniejszy wybór. Takie mieszkania mają więcej zalet niż wad – przede wszystkim są nowe, można je dowolnie zaaranżować, a nawet zmienić rozkład, przestawić ścianę czy powiększyć wybraną wnękę – wszystko w zależności od potrzeb.
Podczas odbioru mieszkania trzeba jednak uważnie sprawdzić, czy nie ma ono wad. Dewelopera obowiązuję również tzw. rękojmia, która trwa zazwyczaj przez 5 lat – jest to czas na zgłaszanie usterek i nieodpłatną naprawę. Rynek pierwotny pozwala też na wybór swojego wymarzonego M – odpowiadającego konkretnym potrzebom i mieszczącego się w określonym budżecie. Można zdecydować o metrażu, lokalizacji czy liczbie pomieszczeń. Nowe osiedla obejmują zwykle także miejsca parkingowe lub garaże podziemne, które właściciele mieszkań mogą dodatkowo zakupić.