V M F

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego – co wybrać?

Osoby szukające wymarzonego mieszkania muszą najpierw określić swój budżet, a potem podjąć wiele kluczowych decyzji – takich jak np. wybór lokalizacji czy metrażu. Jedną z ważnych kwestii jest też określenie, czy mieszkanie ma być z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Czym się charakteryzują i jakie mają wady i zalety oba rozwiązania?

Rynek pierwotny i rynek wtórny

Nieruchomości z rynku pierwotnego to nowe i nieużywane mieszkania, domy oraz lokale usługowe. Są realizowane w ramach przedsięwzięcia deweloperskiego. Kupując nieruchomość z rynku pierwotnego, mamy duży wybór – można przebierać w ofertach.

Rynek wtórny to mieszkania i domy używane, kupowane „z drugiej ręki”. Na rynku wtórnym odprowadza się podatek – na rynku pierwotnym z kolei to deweloper opłaca zazwyczaj VAT z inwestycji. Jeśli jednak nie, trzeba zapłacić PCC 2% od wartości rynkowej.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Zacznijmy od mieszkań z rynku wtórnego. Przede wszystkim trzeba tu zaakceptować lokalizację, metraż i wykończenie mieszkania lub od razu zaplanować remont, co wiąże się z kolejnym wydatkiem. Rzadko zdarza się, aby nowemu właścicielowi odpowiadało wszystko. Poza tym odświeżenie lub wyremontowanie mieszkania z rynku wtórnego jest droższe niż urządzenie nowego lokalu z rynku pierwotnego.

Działania te nie kończą się zwykle na wymianie sofy czy mebli w kuchni, ale obejmują także zmianę m.in. instalacji czy ogrzewania. Koszty te mogą zaskoczyć, a trzeba również doliczyć np. wydatki za wywóz starych mebli, glazury itp. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego mamy także do czynienia ze zużyciem budynku, co generuje wyższe koszty utrzymania nieruchomości.

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, czyli prosto od dewelopera, to obecnie najpopularniejszy wybór. Takie mieszkania mają więcej zalet niż wad – przede wszystkim są nowe, można je dowolnie zaaranżować, a nawet zmienić rozkład, przestawić ścianę czy powiększyć wybraną wnękę – wszystko w zależności od potrzeb.

Podczas odbioru mieszkania trzeba jednak uważnie sprawdzić, czy nie ma ono wad. Dewelopera obowiązuję również tzw. rękojmia, która trwa zazwyczaj przez 5 lat – jest to czas na zgłaszanie usterek i nieodpłatną naprawę. Rynek pierwotny pozwala też na wybór swojego wymarzonego M – odpowiadającego konkretnym potrzebom i mieszczącego się w określonym budżecie. Można zdecydować o metrażu, lokalizacji czy liczbie pomieszczeń. Nowe osiedla obejmują zwykle także miejsca parkingowe lub garaże podziemne, które właściciele mieszkań mogą dodatkowo zakupić.