V M F

Mieszkanie dla studenta – praktyczne i estetyczne

Na przełomie ostatnich kilkunastu lat mieszkania studenckie diametralnie zmieniły swój wystrój. Utrzymane w PRL-owskim stylu stancje odeszły w niepamięć, a zastąpiły je dobrze urządzone i funkcjonalne domy studenckie. Lokal przeznaczony dla żaków musi jednak wyróżniać się kilkoma istotnymi cechami - nie każda nieruchomość spełni bowiem dzisiaj ich oczekiwania. Czym jest w takim razie ,,idealne’’ mieszkanie dla studenta?

Idealne mieszkanie dla studenta

Do jednych z najważniejszych aspektów, branych pod uwagę przy wyborze stancji należy zaliczyć dobrą cenę i dogodną lokalizację. Wśród społeczności studenckiej panuje w tym przypadku główna zasada – im bliżej uczelni, tym lepiej. Jak powszechnie wiadomo osoby studiujące nie dysponują jeszcze stabilnym budżetem, a raczej szukają okazji do zaoszczędzenia. Z tego powodu nie wszyscy przywiązują wagę do nowoczesnego wyposażenia. Zdecydowanie bardziej zależy im na komfortowym rozkładzie pomieszczeń w mieszkaniu.

Choć większość studentów decyduje się na wynajem mieszkania, to w wielu przypadkach atrakcyjniejszy finansowo jest zakup nieruchomości. Rata kredytu bywa niższa niż opłaty za wynajem. Jeśli tylko młody żak ma taką możliwość, warto rozważyć więc inwestycję w swoje własne mieszkanie. To nie tylko ograniczenie kosztów, ale również pomysł na wartościową lokatę pieniędzy na przyszłość.

Aranżacja studenckich mieszkań a preferencje studentów

Najchętniej wybierane przez studentów są nieduże, jasne i w pełni umeblowane pokoje. Choć pod tym względem żacy nie są wymagającą grupą, to ich preferencje również się zmieniają. Dziś w zapomnienie odchodzą stancje rodem z czasów słusznie minionych. Najmodniejsze są minimalistyczne, eleganckie wnętrza urządzone ze smakiem i wyczuciem. Najważniejsze jednak, aby były one wyposażone przede wszystkim w łóżko, szafę oraz biurko do nauki. Bardzo istotne jest również, by w mieszkaniu znajdowały się podstawowe sprzęty RTV i AGD takie jak pralka czy lodówka. Nie może też zabraknąć dostępu do szybkiego łącza internetowego, koniecznego do wykonywania wszelkich prac zaliczeniowych czy kontaktu online.

Idealna lokalizacja na studenckie lokum – na co zwracać uwagę?

Jednym z podstawowych czynników branych pod uwagę w przypadku wyboru lokalizacji mieszkania studenckiego, jest nie tylko wspomniana bliskość uczelni, ale również świetnie skomunikowana dzielnica. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze na dojazdach. Bliskość stacji metra, pociągu czy przystanku tramwajowego to ogromny plus.

Co więcej, warto także zwrócić uwagę, czy w niedalekiej odległości od aktualnego miejsca zamieszkania znajdują się różne obiekty rekreacyjne. Bliskość sklepów oraz dostęp do wszelkiego rodzaju punktów usługowych z pewnością ułatwi realizacje codziennych spraw i pozauczelnianych obowiązków.

Rodzaje zakwaterowania a wybory żaków – aktualne trendy

Jak pokazuje rynek nieruchomości studenci, którzy poszukują ofert wynajmu niezmiennie od kilku lat najczęściej decydują się na wybór jednoosobowego pokoju. Opcja ta nie pociąga za sobą wysokich kosztów, a stwarza możliwość gospodarowania własną przestrzenią.

Równie chętnie osoby studiujące podejmują się wynajmu mieszkania w kilka osób. Takie lokum, wyposażone w kilka wygodnych pokoi ze wspólną kuchnią, wyróżnia z reguły bardzo funkcjonalne wnętrze, dostosowane do użytku kilkuosobowej grupy. Co ważne, ten rodzaj zakwaterowania stanowi również niezwykle atrakcyjny wybór także pod względem finansowym.

Mniejszy odsetek studentów stanowią z kolei ci, którzy podejmują decyzję o wynajmie kawalerki wyłącznie na własną rękę. Na taką bowiem opcję mogą pozwolić sobie tylko te osoby, które mają ustabilizowaną sytuację finansową lub łączą równolegle naukę z pracą.

Porównanie kosztów wynajmu mieszkania a pokoju

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości nie sprzyja ograniczonym finansowo żakom. Niestety, ceny mieszkań dla studentów z roku na rok są coraz wyższe. Należy liczyć się z tym, że wynajem jednoosobowego pokoju w największych polskich miastach waha się od 800 do 1000 złotych. Cena takiej stancji uzależniona jest przede wszystkim od standardu wykończenia i lokalizacji. Dla porównania, średni koszt wynajmu dwupokojowego mieszkania w miastach, do których najczęściej przyjeżdżają studenci wynosi 1600-2300 złotych. Stosunkowo najtańszą opcją jest wybór kilkupokojowego lokalu ponieważ czynsz za taką nieruchomość mieści się w granicach 2000-2700 złotych.

Na jak długi okres najlepiej podpisać umowę?

Choć jest to kwestia bardzo indywidualna, szczególnie atrakcyjne dla studentów są takie umowy, które poza ustalonym przedziałem czasowym wynajmu mają przypisaną możliwość ich miesięcznego wypowiedzenia. Jest to opcja najbezpieczniejsza z punktu widzenia studenta. Zmieniający się dynamicznie sposób przeprowadzania zajęć (związany z pandemią) nie stwarza osobom wynajmującym stabilnej sytuacji. Dzięki zawarciu tak elastycznej w swej warunkach umowy można uniknąć potencjalnych kar finansowych, jakie wynikają z jej przedwczesnego rozwiązania.

Mieszkanie studenckie — o czym warto pamiętać?

Rynek mieszkań studenckich przeznaczonych na wynajem jest bardzo zróżnicowany. Szeroki wybór ofert nieruchomości stwarza możliwość doboru niemalże idealnej stancji. Niezależnie od tego czy jest to mieszkanie, jednoosobowy pokój czy kawalerka – musi ono być dopasowane indywidualnie do potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych żaka.