V M F

Jak urządzić sypialnię? Porady i aranżacje

Aranżacja sypialni to nie kwestia dopasowania wystroju do reszty mieszkania. Od zastosowanych rozwiązań będzie bowiem zależeć także wygoda codziennego wypoczynku. Na co należy zwracać uwagę podczas urządzania sypialni? W jaki sposób pogodzić elegancję i funkcjonalność? Przedstawiamy sprawdzone rozwiązania i trendy.

Łóżko – centrum Twojego świata

Łóżko to jeden z najważniejszych elementów wystroju domu – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. To ono zapewnia komfort wypoczynku i stanowi centralny punkt sypialni. Resztę mebli i dodatków można w zasadzie podporządkować pod wybór łóżka. Jeśli ten element pokoju będzie spełniać Twoje oczekiwania, skompletowanie i dopasowanie całej reszty powinno przebiec już o wiele łatwiej.

Jak urządzić sypialnię? Podstawą jest właściwe ustawienie łóżka, by sprawdzało się jako przestrzeń wypoczynku i relaksu. Przede wszystkim dostosuj jego wielkość do pomieszczenia. Standardowa szerokość łóżka to co najmniej 80 cm dla jednej i 140 cm dla dwóch osób. Długość ok. 200 cm powinna zapewnić z kolei spokojny sen nawet wysokim osobom.

Jak ustawić łózko w sypialni? Najlepiej w taki sposób, by mieć do niego dostęp z trzech stron. Szczyt mebla powinien znajdować się przy wolnej ścianie, która nie ma okien ani drzwi. Jednocześnie okna powinny znajdować się po prawej lub lewej stronie łózka. W przeciwnym wypadku światło z zewnątrz może zakłócać spokojny sen, zwłaszcza w miesiącach letnich.

Podczas zakupów warto zdecydować się na łóżko z wezgłowiem. To klasyczny element, który dodaje sypialni elegancji. Jednocześnie doskonale pasuje do różnych aranżacji i czyni pomieszczenie bardziej przytulnym.

Aranżacja sypialni – jak dobrać oświetlenie?

Oświetlenie odgrywa w kontekście aranżacji sypialni bardzo ważną funkcję. Czy lampka na szafce nocnej lub nad łóżkiem to wystarczające wyposażenie? Z pewnością przyciemnione światło stworzy intymny klimat w pomieszczeniu i przygotuje ciało oraz umysł do spania. Pamiętaj jednak, że sypialnie coraz częściej spełniają również funkcję pokojów dziennych.

Przy okazji oświetlenie główne także możesz dopasować do wystroju. Jeśli szukasz klasycznych rozwiązań, spróbuj postawić na elegancki żyrandol. Ozdobna konstrukcja nada prestiżu Twojej sypialni. W przypadku nowoczesnych aranżacji sprawdzą się także lampy kloszowe. Wyróżnia je nowoczesny design, a dodatkowo możesz nakierować światło na część pokoju, w której akurat jest ono potrzebne.

Aranżacje sypialni – na jaki wystrój postawić?

Czym kierować się podczas urządzania sypialni? W tym przypadku warto iść za głosem własnych preferencji. Jeśli chcesz, by Twoja sypialnia była przestrzenią relaksu, postaw na naturalne barwy i materiały. Proste i minimalistyczne kształty mebli możesz urozmaicić, np. decydując się na zakup roślin. Aranżacja sypialni nie wyklucza jednak wykorzystania ciemnych barw – w których pokój będzie prezentować się bardziej nowocześnie i elegancko. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach tego typu kolory mogą wizualnie pomniejszyć pomieszczenie.

Dopełnieniem sypialni może być także dywan. Miękka powierzchnia pod stopami uczyni pomieszczenie bardziej przytulnym i komfortowym. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób lubiących ciepło.