V M F

Farmy wiatrowe, korzyści dla środowiska oraz portfela

Farmy wiatrowe, jakie korzyści przynoszą

Nowoczesna elektrownia wiatrowa to opłacalna inwestycja, która niesie ze sobą korzyści ekonomiczne oraz ekologiczne. Jak to możliwe? Otóż energia elektryczna produkowana ze źródeł OZE skutecznie redukuje emisję CO2 do środowiska i jednocześnie przyczynia się do taniej produkcji prądu. Jak energia wiatrowa, czyli farmy wiatrowe przyczyniają się do rozwoju inwestycji deweloperskich? Zobacz to na przykładzie Green On Energy - farmy wiatrowej firmy Profbud.

Spis treści: 

 1. Czym są farmy wiatrowe?
 2. Opłacalność energii wiatrowej
 3. Pierwsze osiedla zasilane energią wiatrową
 4. Czy farma wiatrowa jest bezpieczna dla środowiska?

Czym są farmy wiatrowe?

Energia wiatru to coraz chętniej wykorzystywane źródło naturalnej energii. Budowa farmy wiatrowej jest świetnym rozwiązaniem nie tylko dla gmin, miast oraz dużych zakładów przemysłowych, ale także dla inwestycji deweloperskich. Elektrownia wiatrowa to system, który pracuje przez 24 godziny na dobę i jest monitorowany przez kompleks czujników analizujących: prędkość wiatraków, kąt natarcia łopatek oraz efektywność pracy.

Zasada działania elektrowni wiatrowych jest prosta: generatory napędzane siłą wiatru produkują prąd. Co więcej, farmy wiatrowe dzielimy na lądowe i morskie – te różnią się głównie kosztami wybudowania oraz efektywnością pracy.

Opłacalność energii wiatrowej

Innowacyjne elektrownie wiatrowe to obecnie równie popularne rozwiązanie, jak farmy fotowoltaiczne. Przy pomocy farm wiatrowych można produkować energię elektryczną na szeroką skalę bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Kluczowe aspekty wskazujące na opłacalność inwestycji w farmy wiatrowe to:

 • szybki zwrot inwestycji w system wiatraków,
 • możliwość regularnego rozwoju instalacji,
 • wysoki poziom efektywności pracy generatorów wiatrowych,
 • gwarancja bezpieczeństwa poprzez dywersyfikację odnawialnych źródeł energii,
 • brak ryzyka wyczerpania naturalnego źródła energii.

Warto dodać, że przemysłowa lub przydomowa elektrownia wiatrowa to także liczne korzyści ekonomiczne. Pozyskiwana energia jest po prostu tania, bo koszty eksploatacji zbudowanego systemu są niewielkie. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że duże farmy wiatrowe o mocy powyżej 10 MW w 2020 roku przyniosły zyski w wysokości aż 1,6 mld zł brutto.1 Energia wiatrowa to także dobry sposób na ograniczenie wydobycia paliw kopalnych.

Pierwsze osiedla zasilane energią wiatrową

Przydomowa elektrownia wiatrowa to innowacyjny i ekologiczny sposób na uniezależnienie osiedli mieszkalnych od publicznej sieci energetycznej. Pierwszym deweloperem, który planuje inwestycję w farmę wiatrową jest warszawska firma Profbud, która planuje stworzyć farmę wiatrową o mocy 14,8 MW. 

Co więcej, innowacyjnym osiedlem zasilanym ekologiczną energią będzie inwestycja Gaia Park w Konstancinie-Jeziornie, realizowana przez tę firmę deweloperską. W założeniach po wybudowaniu farmy wiatrowej nieruchomości mieszkalne będą niezależnie energetyczne, a Klienci otrzymają prąd uzyskany z farmy wiatrowej przez 20 lat za darmo. Taki sposób pozyskiwania energii wraz z wykorzystaniem nowoczesnych pomp ciepła, rekuperacji i efektywnej gospodarki zarządzania zasobami wodnymi może realnie przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

Planowane uruchomienie nowoczesnej elektrowni wiatrowej ma docelowo ograniczać emisję CO2 do atmosfery na poziomie 31 962 tony w skali roku.

Czy farma wiatrowa jest bezpieczna dla środowiska?

Energia wiatrowa wykorzystywana na farmach przekłada się przede wszystkim na znacznie mniejszą emisję CO2 do atmosfery w porównaniu do innych źródeł prądu, np. surowców kopalnych. Przydomowe farmy wiatrowe są bezpieczne dla środowiska naturalnego, a dodatkowo:

 • wspomagają rozwój nowych technologii,
 • generują dodatkowe dochody dla gmin i miast, np. za dzierżawę terenów pod system farmy wiatrowej,
 • redukują ryzyko występowania przerw w dostawie prądu,
 • można je wybudować nawet na problematycznym terenie.

Podsumowując, elektrownia wiatrowa to innowacyjny sposób na ekologiczne i bezpieczne zasilanie całych osiedli mieszkalnych. Mimo odczuwalnych kosztów początkowych zbudowania farmy wiatrowej inwestycja w takie źródła odnawialnej energii jest obecnie najlepszym rozwiązanie z ekologicznego punktu widzenia.

 https://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/8138349,gigantyczne-zyski-f...