V M F

Kupno mieszkania w czasach pandemii – sprawdź co musisz wiedzieć

Poniżej przedstawiamy najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące zakupu mieszkania oraz uzyskania kredytu hipotecznego na przełomie 2020 / 2021 roku.

1. Czy wybuch pandemii Covid-19 spowodował zmniejszenie oprocentowania kredytu hipotecznego? Czy jest to dobry czas, aby starać się o kredyt?

Łączne oprocentowanie uległo znacznemu obniżeniu z uwagi na obniżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. W zamian banki podniosły marże, jednak pomimo tego, łączne oprocentowanie zmienne (marża + Wibor) nadal są niższe niż przed pandemią. Dodatkowo, dzięki niższemu oprocentowaniu, raty spłat kredytu są niższe niż na początku roku. Jest to więc dobry czas na zaciągnięcie kredytu, zwłaszcza, że ceny mieszkań stale rosną.

2. Gdzie w obecnej sytuacji najlepiej starać się o kredyt? Który bank proponuje najlepsze rozwiązania?

Nie ma jednego idealnego banku dla wszystkich Klientów. Wybór zależny jest od wielu czynników m.in. wysokości wkładu własnego, źródła uzyskiwanego dochodu, ilości kredytobiorców, zobowiązań kredytowych, zdolności kredytowej oraz wieku kredytobiorców. Na dzień dzisiejszy jednak, najbardziej atrakcyjne oferty promocyjne, bez prowizji za udzielenie kredytu, posiadają m.in. ING Bank Śląski, mBank oraz BNP Paribas.

3. Kryteria oceny zdolności kredytowej – czy zostały zaostrzone? Jak banki odnoszą się do wniosków kredytowych składanych na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa o dzieło / zlecenie, umowy czasowe)?

Podczas wybuchu pandemii banki zaostrzyły procedury związane z udzielaniem kredytów hipotecznych. Część z nich wykluczyła kredytobiorców z branż zagrożonych, a część zaprzestała uwzględniać dochody z umów zleceń, umów o dzieło, umów z najmu lokalu, działalności gospodarczych czy umów o pracę na czas określony. Niektóre placówki obniżyły również zdolność kredytową przy dochodach uzyskiwanych np. z działalności gospodarczej lub podniosły wysokość wymaganego wkładu własnego.
Sytuacja na rynku jest jednak bardzo dynamiczna, a decyzja jest uzależniona od wielu indywidualnych czynników. Dobra wiadomość jest taka, że niektóre ze wspomnianych wyżej obostrzeń zostało już w kilku bankach wycofanych. W sprawie oceny zdolności kredytowej najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z profesjonalnym doradcą finansowym, który przeanalizuje Państwa sytuację i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

4. W jaki sposób można poprawić zdolność kredytową?

Zdolność kredytową można poprawić m.in. poprzez uzyskanie wyższego, czy też dodatkowego dochodu. Innym rozwiązaniem jest również przystąpienie do zobowiązania dodatkowego kredytobiorcy.

5. Jaki jest próg wejścia jeśli chodzi o wkład własny? Czy z roku na rok będzie się on zwiększać?

Minimalny wkład własny w kilku bankach nadal wynosi 10%. Zazwyczaj jednak próg wejścia i przystąpienia do kredytu hipotecznego wynosi min. 20%. Aby uzyskać kredyt z 10% wkładem często należy spełnić kilka dodatkowych wymogów danego banku – profesjonalni pośrednicy finansowi są w stanie zweryfikować możliwość uzyskania kredytu na tego typu warunkach po rozmowie z Klientem. Na dzień dzisiejszy nie ma również informacji od banków, aby wkład własny miał ulec zmianie w kolejnych latach. Należy jednak pamiętać, że wyższy wkład własny może okazać się korzystny dla Klienta w dłuższej perspektywie czasu i zapewniać lepsze warunki kredytowe np. niższą marżę.

6. W jakich przypadkach może nastąpić odmowa udzielenia kredytu hipotecznego? Jak sobie z tym poradzić?

Odmowa udzielenia kredytu hipotecznego może nastąpić z różnych przyczyn np. negatywny scoring w BIK, zatrudnienie u pracodawcy w branży zagrożonej przez pandemię, umowa o pracę na czas określony, zatrudnienie w rodzinnej firmie, krótko prowadzona działalność gospodarcza, wysokie ryzyko transakcji, brak zdolności kredytowej i inne. Należy jednak pamiętać, że jest to mocno indywidualna kwestia, dlatego zachęcamy do kontaktu z profesjonalnymi firmami pośrednictwa finansowego, które przeanalizują sytuację i zaproponują najlepsze rozwiązanie.

7. Decyzja kredytowa – ile czasu trwają wszystkie formalności?

Średni czas oczekiwania na decyzję kredytową przy produkcie hipotecznym zakładając, że Klient przedłoży pełen komplet dokumentów do wniosku kredytowego, wynosi aktualnie od 3 do 5 tygodni.

8. Wniosek o kredyt hipoteczny złożony online – czy istnieje taka możliwość?

Na ten moment w większości banków nie można jeszcze składać wniosku online. Jeśli kredytobiorca korzysta z pomocy pośrednika finansowego musi on spotkać się z nim i w jego obecności, złożyć podpisy w siedzibie firmy lub banku oraz przedłożyć oryginał dokumentów dotyczących transakcji. W jednym z banków (mBank) można przeprowadzić jednak proces wnioskowania o kredyt hipoteczny zdalnie, przy czym, przy podpisaniu umowy kredytowej Klient przedkłada podpisane oświadczenie o dokumentach przesłanych zdalnie.

9. Wirtualne spotkania z doradcami Biura Sprzedaży – czy istnieje możliwość wyboru mieszkania i podpisania umowy rezerwacyjnej zdalnie?

Firma Profbud, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów oraz w trosce o ich bezpieczeństwo, wprowadziła możliwość zastąpienia wizyt osobistych wideo rozmowami – to wygodna opcja zakupu mieszkania bez wychodzenia z domu. Wystarczy posiadać dostęp do komputera lub smartfona a doradcy handlowi skontaktują się z Państwem online po wcześniejszym umówieniu spotkania. Dodatkowo, podpisanie umowy rezerwacyjnej również może odbyć się zdalnie, za pośrednictwem dedykowanego do tego celu programu, który w bezpieczny sposób pozwala złożyć elektroniczny podpis.

10. Tradycyjne spotkania w Biurze Sprzedaży – czy to bezpieczne? Czy firma Profbud wprowadziła dodatkowe środki ostrożności?

Firma Profbud dokłada wszelkich starań, aby podczas tradycyjnych spotkań Klienci mogli czuć się komfortowo i bezpiecznie.
Biura Sprzedaży zostały wyposażone w środki ostrożności, zapewniając wszystkim odwiedzającym: jednorazowe maseczki ochronne, jednorazowe rękawiczki oraz profesjonalne środki do dezynfekcji rąk.

Dodatkowo, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Klientów:

  • Stanowiska pracy doradców zostały zabezpieczone specjalnymi osłonami ochronnymi, ograniczającymi do minimum bezpośredni kontakt między pracownikiem a Klientem. Są również dezynfekowane profesjonalnymi środkami do powierzchni po każdym zakończonym spotkaniu.
  • Wchodząc do Biura Sprzedaży wykonywane są obowiązkowe pomiary temperatury ciała.
  • Doradcy dokładają wszelkich starań, aby w biurach odbywało się jednocześnie wyłącznie jedno spotkanie.
  • Wnętrza wszystkich Biur Sprzedaży są systematycznie ozonowane – to skuteczna i bezpieczna metoda usuwania zarazków, bakterii, alergenów oraz wirusów, której czynnikiem aktywnym jest ozon, gaz występujący naturalnie w przyrodzie.

W przypadku chęci odbycia indywidualnej rozmowy oraz spotkania zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji terminu telefonicznie pod numerem: 605-606-606 lub poprzez stronę internetową.

 

Mają Państwo więcej pytań dotyczących kredytu hipotecznego lub zakupu mieszkania? Z chęcią na nie odpowiemy!

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami handlowymi oraz agentami kredytowymi, z którymi współpracujemy od lat.

Więcej informacji pod linkiem: https://www.profbud.info/kredyty

 

Materiał przygotowany we współpracy z pośrednikiem finansowym, firmą CityTrader.

Polecane mieszkania