V M F

Wybieramy mieszkanie na parterze. Jakie ma zalety?

Gdy szukamy wymarzonego mieszkania, bierzemy pod uwagę wiele czynników, które determinują nasz wybór. Rozważając zakup lokum na najniższej kondygnacji, często pojawiają się obawy o mniejszą prywatność, większe ryzyko włamania, hałas z ulicy oraz trzaskające drzwi do klatki tuż przy naszym lokalu. Często są bezzasadne, a lokale parterowe okazują się bardzo atrakcyjnym wyborem. W ofercie nowych budynków jest ich niestety mniej niż jeszcze kilka lat temu. Przyjrzyjmy się, na co możemy liczyć w mieszkaniu na parterze.

Wybieramy mieszkanie na parterze. Jakie ma zalety?

Lokale usługowe zamiast mieszkań

W większości nowych budynków na parterze mieszczą się lokale użytkowe. Restauracje, lokale usługowe, gabinety stomatologiczne na dobre zagościły już na tej kondygnacji. Deweloperzy decydują się na taki ruch m.in. ze względu na wysoki potencjał inwestycyjny takich pomieszczeń — znalezienie klienta zainteresowanego zakupem lub najemcy na powierzchnię użytkową w atrakcyjnej lokalizacji jest nierzadko łatwiejsze niż znalezienie kilku chętnych na zakup mniejszych lokali mieszkalnych, a do tego dochodowość takich pomieszczeń jest znacznie wyższa.

Stąpamy twardo po ziemi — zalety parteru

Mieszkanie usytuowane na parterze jest świetnym wyborem dla osób szukających atrakcyjnego, nowego lokum. Przy tego typu lokalizacjach, poza samym mieszkaniem, do dyspozycji dostajemy jeszcze spory taras lub ogródek. W przypadku życia w dużym mieście jest to niewątpliwy atut. Zielona przestrzeń daje dodatkowe możliwości aranżacyjne, a nawet niewielki ogród może stanowić dla nas ostoję i idealne miejsce do wypoczynku. A jeśli wybrane osiedle znajduje się w atrakcyjnej i spokojnej dzielnicy, takie rozwiązanie staje się przekonującym argumentem dla wielu osób. Korzyści bez trudu dostrzegą z pewnością rodziny z małymi dziećmi. Brak konieczności znoszenia wózka po schodach lub czekania na ciasną windę, gdy tylko chcą wyjść z dzieckiem na spacer, może się okazać bezcenna. Nie tylko świeżo upieczeni rodzice docenią to udogodnienie. Mieszkanie na parterze to również znaczące ułatwienie dla osób starszych, które mogą mieć już nieco ograniczoną mobilność.

Czego nie znajdziesz nigdzie indziej?

Mieszkania parterowe w niektórych lokalizacjach mogą oferować coś, czego nie dostaniemy nigdzie indziej. Weźmy za przykład stolicę. To prawda, że widok nie będzie zapewne tak imponujący, jak ten z balkonu na ostatnim piętrze — ale za to możemy zapewnić sobie korzyść niedostępną dla mieszkań na wyższych kondygnacjach. Mieszkanie z ogródkiem w Warszawie to nie lada gratka dla marzących o kawałku własnego podwórka, bez wyprowadzania się poza miasto. Miejsce do zabawy z dzieckiem na świeżym powietrzu, możliwość wypuszczenia psa na bez konieczności zabierania go każdorazowo na dłuższy spacer, czy też kawałek ziemi do posadzenia własnych ziół i warzyw — wszystko to jest możliwe wyłącznie w mieszkaniu na parterze. Nie musimy wyjeżdżać z miasta, a nawet oddalać się od domu, aby móc przez chwilę pocieszyć się odpoczynkiem na świeżym powietrzu, z miękką trawą pod nogami.