V M F

Wiejska sielanka w miejskim domu, czyli styl rustykalny krok po kroku

Naturalność, niedbała elegancja i sielska atmosfera – to charakteryzuje rustykalne aranżacje wnętrz. Pomieszczenia w tym stylu są zazwyczaj tworzone w przestronnych domach z ogrodem, ale z powodzeniem podbijają również serca mieszkańców miast. Do projektowania używa się naturalnych materiałów, głównie drewna i kamienia, a meble zdobią delikatne detale, które przywodzą na myśl stare i przytulne domy. Jest to idealne miejsce do odpoczynku od zgiełku dnia codziennego.

Geneza stylu rustykalnego

Styl rustykalny czerpie inspiracje z tradycji wiejskich dworów, gdzie życie toczyło się beztrosko, a czas płynął wolniej. Pierwotnie rustykalny wystrój wnętrz charakteryzował się ciężkimi meblami wykonanymi z litego drewna, zdobionymi naczyniami, ręcznie robionymi tkaninami, prostotą i oszczędnością. Całość dawała poczucie bliskości z naturą i harmonii.

Rustykalne wnętrza są wybierane przez ludzi, którzy szukają wygody i wyciszenia w swoim środowisku domowym. Styl zdobywa coraz większą popularność również w miastach, ponieważ wprowadza harmonię do pomieszczeń. Jego nowoczesną wersję charakteryzuje eklektyzm. Styl rustykalny zakłada łączenie ze sobą antyków, mebli stylizowanych i postarzanych oraz elementów nowoczesnych. Często pojawiają się w nim nawiązania do designu skandynawskiego lub kolonialnego.

Przede wszystkim drewno

Odpowiedni efekt osiągniesz, jeśli wybierzesz naturalne materiały. Zacznij od podłogi. Najlepiej sprawdzi się posadzka z naturalnego drewna pobielanego lub z wyraźnie widocznymi słojami. Do dekoracji ścian możesz wykorzystać podobne pomysły. Ścianę za łóżkiem lub sofą w salonie można ozdobić z kolei panelami drewnopodobnymi lub kamieniem. Miłośnikom drugiego materiału warto również polecić kafelki imitujące jego wzór. Inne inspiracje? Na pewno biała cegła – jest to uniwersalna forma, która sprawdzi się w każdym wnętrzu. Jeżeli marzysz jednak o wprowadzeniu bardziej efektownego elementu, rozważ drewniane bale przy suficie.

Sypialnia i salon w stylu rustykalnym

Styl rustykalny idealnie pasuje do pomieszczeń, w których spędzamy najwięcej czasu. Głównym celem jest stworzenie w nich przestrzeni, w której króluje elegancja i prostota, ciepło naturalnych materiałów oraz autentyczne piękno inspirowane wiejską idyllą.

Trzymając się podstawowych założeń stylistycznych, można stworzyć olśniewające mieszkanie w stylu rustykalnym. Najważniejsze cechy charakterystyczne to:
- ciepłe barwy (brązy, beże), biel lub przecierane pastele (zielony, wrzosowy),
- naturalne wzory i tekstylia (koronki, rękodzieło, hafty, tkane dywany i chodniki, makramy),
- stare lub postarzane meble, delikatne zdobienia,
- ciężkie meble z naturalnego drewna (widoczne słoje).

Centrum każdego salonu jest sofa. W takim stylu najlepiej sprawdzi się mebel pikowany – skórzany lub zamszowy. Swoją ulubioną kanapę możesz również przykryć miękkim, wełnianym pledem i ozdobić poduszkami w delikatne kwiaty. Jeśli wystarczy miejsca, możesz również zbudować kominek. W mniejszej przestrzeni jego rolę przejmie biokominek, czyli bezpieczna i przyjazna środowisku alternatywa. W jego otoczeniu powinien znaleźć się komfortowy fotel oraz odkryty schowek na przechowywanie drewna, pełniący jednocześnie funkcję dekoracji.

Podobnymi zasadami kieruj się przy urządzaniu sypialni w stylu rustykalnym. Duże łóżko z drewnianym zagłówkiem stanie się z pewnością głównym bohaterem pomieszczenia. Pamiętaj również, że rustykalne meble są zazwyczaj wykonane ręcznie lub stylizowane na zużyte. Oprócz drewna w tym pomieszczeniu sprawdzi się także wiklina - bardzo popularny materiał. Wiklinowy fotel lub stolik z pewnością ocieplą sypialnię. Nie zapomnij też o dywanie lub kilimie w ulubiony wzór – folkowe motywy, paski, jodełki lub perskie ornamenty sprawdzą się na nim idealnie.

Rustykalne dekoracje i wskazówki do aranżacji

Styl rustykalny zakłada rezygnację z przesadnych zdobień i zbędnych mebli. W tym kontekście mniej znaczy więcej. Ogranicz się zatem do prostych elementów dekoracyjnych. Haftowane poduszki, drewniane skrzynie, wiklinowe koszyki, wazony z kwiatami, koronkowe detale, klimatyczne świeczniki – dzięki nim odtworzysz wiejską sielankę w swoich czterech kątach. Typowymi elementami tego stylu są również glina i kamień, a także bambus, wiklina i drut.

Wnętrza rustykalne sprawiają także wrażenie „przykurzonych”. Barwy są zmiękczone, kontury miękkie, a całość robi wrażenie lekko zamglonych. W wystroju nie można pominąć również roślin, które posłużą do dekoracji stołów, okien, mebli i narożników. Wazony ze świeżymi kwiatami będą wyglądały wyjątkowo czarująco. W tym stylu lekkość można też skontrastować z elementami z kutego żelaza np. lampami lub lustrami. Do dekoracji ścian możesz użyć także krajobrazów, fotografii rodzinnych czy ozdobnych tkanin – tamborków, koronek lub materiałów w etniczne wzory.