V M F

Taras, balkon czy ogródek – co sprawdzi się lepiej w Twoim mieszkaniu?

Taras czy balkon? Balkon czy ogródek? Wiele osób nabywających nowe mieszkanie zastanawia się nad tym, którą z tych opcji wybrać. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Warto wyjaśnić różnice między nimi i zastanowić się jaki rodzaj przydomowej przestrzeni będzie najbardziej odpowiedni.

Na wstępie wyjaśnijmy czym się różni taras od balkonu

Zarówno taras, jak i balkon, to popularne i często wykorzystywane elementy zewnętrznej przestrzeni domu. Mogą one spełniać funkcję rekreacyjną i estetyczną, umożliwiając wypoczynek na powietrzu czy hodowanie roślin. Mimo że prawo budowlane nie określa dokładnie czym jest balkon i taras, to w architekturze pojęcia te mają swoje precyzyjne definicje.

Tarasem nazywa się otwartą i zewnętrzną przestrzeń, która jest usytuowana na parterze, na piętrze budynku mieszkalnego lub na płaskim dachu. Balkon natomiast może być usytuowany przy mieszkaniach znajdujących się na każdej wysokości budynku mieszkalnego – nie tylko na parterze, pierwszym piętrze i na dachu. Stanowi on znajdującą się na zewnątrz głównej bryły budynku czworokątną przestrzeń, otoczoną z trzech stron balustradą.

Podstawową cechą tarasu różniącą go od balkonu jest jego duża powierzchnia, która często jest oddzielona od pomieszczeń mieszkalnych (pokoju, salonu, jadalni czy kuchni) przeszklonymi drzwiami.

Oprócz tego taras może spełniać – ze względu na większą powierzchnię – bardziej zróżnicowane funkcje. Zależą one między innymi od dokładnego usytuowania tarasu i tego, z jakim pomieszczeniem w części mieszkalnej jest połączony.

Dla kogo sprawdzi się mieszkanie z tarasem?

Kupno mieszkania z tarasem to najlepsza opcja dla osób, które cenią sobie przestrzeń i lubią spędzać czas na świeżym powietrzu (także dla tych, którym nie przeszkadza fakt, że tarasy sytuowane są często na parterze i pierwszym piętrze budynku). To również doskonałe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, dla których taras będzie miejscem beztroskiej zabawy i przeżywania wielu radosnych chwil.

Bez względu na rodzaj tarasu, stanowić on może – szczególnie w sezonie wiosennym i letnim – doskonałe miejsce do rodzinnego biesiadowania, grillowania, spożywania posiłków, błogiego relaksu, kąpieli słonecznych, zabawy z dzieckiem czy uprawy roślin. Przestronność tarasu wiąże się również z większymi możliwościami jego aranżacji i umeblowania. Znakomicie sprawdzą się na nim meble ogrodowe, które nie zawsze zmieściłyby się na balkonie: stoły i stoliki kawowe, fotele, siedziska, pufy czy hamaki.

Posiadanie tarasu to także dobry pomysł w przypadku domowników mających duże grono znajomych. Przyjęcia z rodziną czy przyjaciółmi, poranna kawa, wspólny obiad, wieczorny relaks z książką w otoczeniu bujnej roślinności – wszystkimi tymi aktywnościami mogą cieszyć się osoby posiadające mieszkanie z tarasem.

Powiązany artykuł: Jak dobrać metraż mieszkania do własnych potrzeb?

Jakie są największe zalety mieszkania z balkonem?

Przestrzeń użytkowa balkonu może być zróżnicowana, jednak dużo mniejsza od wielkości tarasu, a jej granice wyznaczają najczęściej szerokość drzwi balkonowych oraz sąsiadujących z nimi okien.

Pomimo swoich ograniczonych rozmiarów, balkon również pełnić może wiele funkcji. Dotyczy to szczególnie tych konstrukcji, których długość jest rozciągnięta wzdłuż powierzchni całego mieszkania. Dla wielu mieszkańców miast spędzanie czasu na balkonie w ciepłe dni jest przyjemnym urozmaiceniem od przebywania w „czterech ścianach”. Podobnie jak na tarasie, tak i tu można wstawić dostosowane do rozmiarów powierzchni mniejsze meble ogrodowe czy kwietniki.

Zalety balkonu docenią przede wszystkim te osoby, które wcześniej nie posiadały go w swoim mieszkaniu. Będzie on również dobrym rozwiązaniem dla singli lub par bez dzieci, którym niewielka przestrzeń wystarczy, aby odetchnąć świeżym powietrzem i wypocząć podczas ciepłych dni.

Powiązany artykuł: Jak zaaranżować balkon przyjazny dla dzieci?

Największe plusy mieszkania w bloku z dostępem do ogrodu

Ogródek natomiast – podobnie jak położony przy powierzchni ziemi taras – to coś, na co mogą pozwolić sobie jedynie mieszkańcy najniższej kondygnacji budynku mieszkalnego. Odpowiednio usytuowany i gustownie zaaranżowany, może on być nie lada atrakcją dla osób pragnących posiadać namiastkę wiejskiej sielanki – nawet jeśli mieszka się w centrum miasta. W odróżnieniu od tarasu oferuje większy kontakt z naturą – to doskonałe miejsce na hodowlę kwiatów, krzewów, ziół, a nawet warzyw. Oprócz tego ogródek może spełniać również większość funkcji tarasu.

Największą przewagą ogródka względem tarasu i balkonu jest przestrzeń, jaką dzięki niemu dysponujesz. Przydomowe działki są zwykle znacznie większe, a to otwiera przed właścicielami mieszkania zupełnie nowe możliwości.

Ogród to doskonałe miejsce zabaw dla dzieci – może znaleźć się w nim trampolina, huśtawka lub zjeżdżalnie. To także znacznie więcej możliwości aranżacji przestrzeni wypoczynkowej. Poza tradycyjnymi meblami ogrodowymi możesz ustawić tam także hamak, leżaki, a nawet duży stół umożliwiający wspólne spędzanie czasu z najbliższymi.

Przeciwnicy przydomowych ogrodów często zwracają uwagę na brak intymności – osoby mijające osiedle mogą swobodnie obserwować co dzieje się na posesji. Istnieją jednak sposoby by temu zapobiec – w marketach budowlanych nie brakuje specjalnych płotów i mat osłonowych zapewniających prywatność.

Powiązany artykuł: Jak urządzić mały ogródek przy mieszkaniu?