V M F

Stan deweloperski mieszkania: czym jest ten standard i co wchodzi w jego skład?

Jednym z najczęściej oddawanych do użytku przez deweloperów standardów wykończenia nieruchomości jest tak zwany standard deweloperski. Co oznacza, czym różni się od mieszkania „pod klucz”, co wchodzi w skład mieszkania w stanie deweloperskim i jakie zalety się z nim wiążą?

Co to jest stan deweloperski mieszkania? Trzy stany wykończenia

Wśród trzech stanów wykończenia mieszkania, z jakimi można spotkać się na pierwotnym rynku mieszkaniowym znajdują się: stan surowy, stan deweloperski i stan „pod klucz”. Każdy z tych wariantów posiada swoje plusy i minusy, dlatego warto wyjaśnić podstawowe różnice, jakie dzielą wymienione typy wykończenia nowo zakupionego od dewelopera lokum.

Stan surowy nieruchomości

Najbardziej podstawowym i związanym z najniższymi kosztami standardem jest stan surowy mieszkania. Oznacza on, że nieruchomość jest wyposażona jedynie w fundamenty, izolację, ściany, stropy, rynny, schody, konstrukcję i pokrycie dachu (w przypadku stanu surowego otwartego również zabudowę okien i drzwi oraz bramę garażową).

Mieszkanie w takim budynku nie jest w żadnym wypadku gotowe do zamieszkania, ponieważ brakuje mu najważniejszych instalacji i elementów wykończeniowych.

Stan deweloperski mieszkania

W odróżnieniu od stanu surowego stan deweloperski mieszkania obejmuje jedynie podstawowe elementy wykończeniowe oraz instalacje. Oznacza to, że tego typu lokal wymaga wykonania dalszych prac mających umożliwić jego zamieszkanie.

Sam termin „stan deweloperski” nie jest uregulowany prawnie i nie posiada konkretnej uniwersalnej definicji. Dokładny zakres prac wykonanych w ramach tego typu standardu zależy zatem od zapisów umowy deweloperskiej i może być bardzo różny.

I tak na przykład można niekiedy spotkać się z ofertą podwyższonego standardu deweloperskiego lub możliwością wyboru przez kupującego konkretnego pakietu z rozmaitymi szczegółowymi opcjami wykończenia nieruchomości. Z tego powodu przed podpisaniem umowy z deweloperem warto zwrócić uwagę na treść zapisów odnoszących się do stanu prac wykończeniowych przy odbiorze lokum.

Stan deweloperski a „mieszkanie pod klucz” – na czym polega różnica?

Innym rodzajem wykończenia mieszkania jest oddanie go „pod klucz”. W tym przypadku lokum zostaje oddane przez dewelopera w stanie umożliwiającym wprowadzenie się do niego bez potrzeby wykonywania dodatkowych prac wykończeniowych.

Zazwyczaj w skład standardu pod klucz wchodzą takie prace, jak:

 • montaż podłóg i wykończenie ścian,
 • montaż drzwi wewnętrznych,
 • wykończenie łazienki (montaż urządzeń sanitarnych) i kuchni (np. instalacja aneksu kuchennego).

Jak każde rozwiązanie, tak również kupno mieszkania w stanie pod klucz ma swoje wady i zalety. Do minusów można zaliczyć wyższą cenę nieruchomości niż w przypadku stanu deweloperskiego oraz ograniczony wpływ na aranżację pomieszczeń, co dla niektórych wiąże się z rezygnacją z indywidualnego charakteru mieszkania i jego oryginalnością.

Z drugiej strony wiele klientów docenia zalety stanu pod klucz, przede wszystkim ze względu na oszczędność czasu i wszelkich trudów związanych z samodzielnym aranżowaniem wnętrza, wyborem materiałów czy nadzorem nad ekipą remontową.

Standard deweloperski – co wchodzi w skład mieszkania?

Mimo że standard deweloperski mieszkania może oznaczać – w zależności od zapisów umowy – zróżnicowany stan wykończenia, to jednak można wskazać jego podstawowe elementy. Obejmują one zazwyczaj:

 • instalacje: wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną, elektryczną i gazową,
 • betonową wylewkę na podłogę (bazę pod jej wykończenie),
 • otynkowanie ścian i sufitu,
 • montaż drzwi wejściowych,
 • zainstalowanie grzejników.

Powiązany artykuł: Jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Oszacowanie dokładnych kosztów wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim nie jest łatwe. Cena prac zależy bowiem od indywidualnej stawki wykonawcy, wyboru konkretnych materiałów wykończeniowych oraz wszelkiego rodzaju mebli i sprzętów składających się na ogólny standard mieszkania. Przyjmuje się jednak, że przeciętna cena wykończenia mieszkania w standardzie deweloperskim w 2022 roku wynosi od 1200 do 2000 złotych za 1 m².

Jeszcze przed zakupem mieszkania warto sporządzić wstępny kosztorys zawierający listę prac wykończeniowych, jakie trzeba będzie wykonać. Trzeba zatem na wstępie postawić sobie pytanie: jak wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim, aby być w pełni zadowolonym z efektu? Do nieodzownych prac wykończeniowych będą należeć na pewno:

 • montaż parkietu/paneli podłogowych,
 • układanie płytek w łazience,
 • instalacja aneksu kuchennego,
 • montaż drzwi,
 • malowanie ścian,
 • instalacja oświetlenia,
 • montaż elementów sanitarnych,
 • montaż mebli, sprzętów AGD i RTV.

Samodzielne planowanie prac wykończeniowych może być niekiedy nie lada wyzwaniem. Z tego powodu decydując się na kupno nieruchomości od Profbud, warto skorzystać z naszej wyjątkowej oferty wykończenia wnętrz. Przy pracach wykończeniowych współpracujemy z będącą liderem w swojej branży Pracownią Architektury Wnętrz Decoroom.

Zalety i wady kupna mieszkania w stanie deweloperskim

Kupno mieszkania w stanie deweloperskim wiąże się z licznymi plusami, ale również pewnymi minusami.

Wśród najczęściej wymienianych wad pojawiają się dodatkowe koszty i czas włożony w prace wykończeniowe. Jednak z drugiej strony wykończenie mieszkania na własną rękę może finalnie okazać się bardziej opłacalne pod względem finansowym. Dotyczy to zarówno mniejszej ceny zakupu mieszkania w standardzie deweloperskim niż tego pod klucz, jak i również potencjalnych oszczędności wynikających z samodzielnego urządzenia lokum. Samodzielność ta jest zresztą dla wielu osób jednym z głównych atutów kupna nieruchomości w stanie deweloperskim, który pozwala nadać mieszkaniu wyjątkowy charakter.