V M F

Polacy na swoim. Czego szukamy w mieszkaniach?

klucze-do-mieszkania

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce przeżywa swój rozkwit. Od lat na rynku nie działo się tak wiele. Ciągle powstają nowe budynki i osiedla, a mieszkań wciąż brakuje. Nasze potrzeby rosną wraz ze wzrostem zarobków i poprawą poziomu życia. Nie wystarcza nam już kawalerka w starym bloku. Chcemy wygodnych, przestronnych, eleganckich powierzchni, które możemy urządzić wedle własnego gustu i potrzeb. Z danych NBP wynika, że z roku na rok liczba Polaków posiadających własne M rośnie. Jakich mieszkań szukamy i na co stawiamy przy wyborze nowych nieruchomości?

Kupujemy na potęgę

NBP podaje, że Polacy mają w tej chwili około 14,5 miliona lokali na własność. Rokrocznie ta liczba rośnie. Najwięcej nieruchomości na 1000 mieszkańców jest w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi. Oznacza to, że w stolicy przez ostatnie 15 lat przybyło 110 mieszkań na 1000 mieszkańców1 . To wyraźny sygnał, że sytuacja finansowa większości Polaków znacznie się poprawiła. Z pomocą kredytu jesteśmy w stanie pozwolić sobie na zakup własnego M. Co więcej, inwestujemy najczęściej w apartamenty większe niż parę lat temu. Te małe – kawalerki i lokale dwupokojowe – kupujemy najczęściej pod wynajem. Wszystkie te trendy sprawiają, że sytuacja na rynku mieszkaniowym jest niezwykle dynamiczna. Deweloperzy nieustannie budują nowe osiedla, a Polacy masowo inwestują w nieruchomości.

Szukamy ideału

Mieszkania w Warszawie rozchodzą się jak świeże bułeczki. Wybieramy zarówno te leżące w centrum, jak i umiejscowione w sypialnianych dzielnicach. Zależnie od zasobności naszego portfela możemy stawiać na ciche i wygodnie położone mieszkania w Ursusie czy na Bemowie lub te zlokalizowane w sercu biznesowej Woli. Co ciekawe, coraz większym zainteresowaniem zaczynają się cieszyć również dzielnice położone nieco dalej od centrum2 . Cenimy je za tereny zielone, przyjazną dla rodzin atmosferę i coraz lepszą infrastrukturę. Uciekamy tam od zgiełku centrum i przytłaczającego tłumu. Bardziej cenimy bliskość parków, miejsc na spacery i ciszę, o którą trudno w Śródmieściu.

Liczy się wygoda

Wybierając mieszkanie idealne, należy zwrócić uwagę nie tylko na lokalizację, ale też na samo osiedle. Jak jest umiejscowione na mapie dzielnicy, w jakiej odległości znajdziemy przystanki komunikacji miejskiej, jak rozbudowana jest infrastruktura wokół. Osiedle Ligia to mieszkania w Ursusie zlokalizowane w Skoroszach – spokojnym, kameralnym punkcie dzielnicy. Nowoczesna inwestycja pozwala jednocześnie czerpać z uroków miasta i rozkoszować się ciszą, której próżno szukać w Śródmieściu. Sam budynek wyróżnia się dwukolorową elewacją i elegancką cegłą klinkierową. A architektura budynku i to, jak prezentuje się on na tle otoczenia również ma dla nas coraz większe znaczenie. Do tego komfortowe patio, plac zabaw dla dzieci, tereny zielone i wygodne ławeczki. Atmosfera przyjazna dla rodzin z dziećmi i miłe otoczenie sprawiają, że po prostu dobrze się tu żyje.


1 https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/publikacje/rynek_nieruchomosci/index2.html
2 https://alebank.pl/ceny-mieszkan-w-warszawie-ktore-dzielnice-ciesza-sie-najwieksza-popularnoscia/