V M F

O co pytać przy kupnie mieszkania? Pytania do dewelopera

Na decyzję o zakupie mieszkania wpływa bardzo wiele czynników – jest to inwestycja, do której należy się odpowiednio przygotować. W tym celu warto skontaktować się z deweloperem – i to nie tylko w celu omówienia szczegółów transakcji, ale także po to, by lepiej poznać wybrane osiedle oraz okolicę. O co pytać przy kupnie mieszkania? Sprawdzamy.

Kiedy możesz spodziewać się odbioru inwestycji?

Decyzja o zakupie na rynku pierwotnym może oznaczać, że na nowe mieszkanie przyjdzie Ci trochę poczekać. Wszystko zależy od tego, na jakim etapie budowy jest obecnie firma deweloperska. Dlatego jednym z pytań do dewelopera powinna być kwestia terminu planowanego odbioru budynku. Warto, aby takie informacje znalazły się w umowie deweloperskiej. Dodatkowo sprzedawca powinien dysponować planowanym harmonogramem prac. Planując przeprowadzkę do nowego domu, warto brać pod uwagę możliwe opóźnienia spowodowane np. sytuacjami losowymi.

Gdzie można obejrzeć plan mieszkań na sprzedaż?

Kupując mieszkanie, chcesz mieć pewność, że wybierasz lokum, które w pełni odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Czasem oglądając plan zawarty w dokumentacji, trudno to jednoznacznie ocenić. Przy kupnie mieszkania warto spytać o możliwość obejrzenia podobnego, gotowego lokalu. Niektóre firmy oferują taką możliwość, a jeszcze inne zachęcają do wirtualnego spaceru po realizowanej inwestycji.

Zdjęcia wykonane w technice 360° z pewnością pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji.

O co zapytać dewelopera? O stan deweloperski

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego oznacza, że podczas obioru mieszkanie może być w stanie deweloperskim. Co to oznacza? Najczęściej jest to mieszkanie w stanie surowym – z dostępem do mediów, ale bez wykończenia. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że nie istnieje żadna definicja stanu deweloperskiego – to, w jakim stanie będzie mieszkanie podczas odbioru, zależy od oferty dewelopera.

Warto wiec poruszyć ten temat podczas rozmowy ze sprzedawcą. Taka informacja to ułatwienie, zwłaszcza jeśli planujesz wystrój mieszkania na własną rękę.

Dostępność garażu i komórki lokatorskiej

Jeśli posiadasz samochód, z pewnością interesują Cię kwestie związane z garażem. Warto kierować takie pytania do dewelopera – dostęp do przestrzeni garażowej zazwyczaj podlega dodatkowej opłacie. Podobnie jest z piwnicą. Jeśli planujesz korzystać z takiej przestrzeni, dowiedz się, czy nie masz obowiązku jej nająć lub wykupić.

Jakie są plany zagospodarowania części wspólnej/okolicy?

Otoczenie ma znaczenie, zwłaszcza w przypadku zakupu nowego mieszkania. Osiedle mieszkaniowe to ogromna przestrzeń, którą deweloper również planuje zagospodarować. Czy w inwestycji znajdą się parki i miejsca naziemne? Co ze sklepami lub placem zabaw? Tego typu informacje mogą wpłynąć na decyzję zakupowe więc warto o nich pamiętać. Deweloper jest z kolei zobowiązany poinformować Cię o wszelkich przewidywanych rozwiązaniach.

To samo tyczy się przyszłych zabudowań wokół inwestycji. Planując zakup mieszkania, masz prawo zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania, który zawiera szczegółowe informacje o planowanych budowach. Warto wiedzieć jaka przyszłość i okolica czeka Cię w danym miejscu w perspektywie kilku lat.