V M F

Nowy Jork w polskim domu. Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?

Dokonując obserwacji najnowszych aranżacyjnych trendów można zauważyć, że wnętrza urządzone w stylu loftowym wciąż zyskują na popularności. Zarówno w Polsce, jak i na świecie ten industrialny kierunek, którego kolebką są fabryczne przedmieścia Manhattanu z lat 40., podbija serca miłośników minimalizmu, nowoczesności i prostoty w architekturze. Skąd wynika niesłabnące powodzenie najmodniejszej w ostatnich latach tendencji loftowej?

Skąd ta popularność? Styl loftowy

Taki styl stwarza możliwość zaprojektowania niepowtarzalnego wnętrza, pełnego połączeń surowej oprawy z intensywnymi kontrastami. Pokocha go każdy, kto dąży do uzyskania we własnych czterech ścianach efektu otwartej, artystycznej przestrzeni. Choć nie brzmi to skomplikowanie, każdy styl rządzi się swoimi prawami. Niezależnie od tego, czy dysponujesz przestrzenią w dużym domu, czy niewielkim bloku, dzięki tym kilku istotnym wskazówkom urządzisz niepowtarzalne loftowe wnętrze!

Co jest charakterystyczne dla loftowych aranżacji?

Wszystkie pomieszczenia, które urządzane są w industrialnym stylu mają szereg wspólnych cech decydujących o ich wyjątkowości. Jedną z najważniejszych kwestii jest przestrzeń – mieszkanie musi sprawiać wrażenie otwartego. W tym celu nie trzeba decydować się od razu na wyburzenie wszystkich ścian, ale warto zastanowić się jakie pomieszczenia po połączeniu ze sobą mogłyby harmonijnie współgrać. Niezwykle nowoczesnym rozwiązaniem wprowadzającym do pomieszczenia dużo świeżości i poczucia wolnej przestrzeni są nowe mieszkania łączące kuchnie z salonem. Dzięki zastosowaniu takich łączeń między pomieszczaniami w dość szybki sposób można uzyskać efekt niezwykle jasnej, a jednocześnie otwartej aranżacji. Aby wpuścić maksymalną ilość promieni słonecznych i utrzymać charakterystyczne dla loftów intensywne oświetlenie należy przede wszystkim unikać ciężkich zasłon czy kotar, a postawić na żaluzje lub modne rolety rzymskie.

Naturalne surowce – gwarancja wydobycia prostoty loftu

Równie istotną rolę odgrywa także uzyskanie wrażenia surowości wnętrza. Aby osiągnąć ten efekt, warto przede wszystkim postawić na naturalne materiały np. cegłe, beton, kamień, metal czy drewno. Minimalizmu formy dopełniają także pozornie niedbałe, choć w rzeczywistości starannie zaplanowane dodatki.

Widoczne elementy instalacji, okablowania, przewody i rury biegnące wzdłuż ścian, wprowadzają charakterystyczną dla loftu designerską prostotę, nie wymagając jednocześnie poważnych ingerencji w stan budynku.

Dobór mebli do loftowych wnętrz

Meble w stylu loftowym wyróżniają się przede wszystkim praktycznością i funkcjonalnością. Najważniejsze, aby były użyteczne, zatem w lofcie nie spotka się wyposażenia o wymyślnych kształtach czy zbytecznych zdobieniach. Co istotne, loft nie przepada za przeładowaniem. Warto zatem pamiętać, aby nie przesadzać z meblami tylko gruntownie przemyśleć nasze wybory, by w jak najlepszy sposób pasowały do przestrzeni. W loftowych wnętrzach bardzo dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju meble w stylu retro, będące przykładem minimalizmu i prostego wzornictwa.

Minimalistyczny design z dawnych lat

Meble posiadające swoją historię, nadadzą wyrazistości i mocnego akcentu całemu wystrojowi. Aby zagospodarować w ten sposób swoją przestrzeń możesz samodzielnie odnowić starą, drewnianą komodę, kredens, industrialny stolik czy metalowe szafki. Jeśli nie posiadasz tego typu wyposażenia, świetnym rozwiązaniem może okazać się udanie na pchli targ, gdzie znajdują się wiekowe meble w bardzo dobrym stanie i to za niewielką cenę. W salonie nie może także zabraknąć dużej pikowanej kanapy, najczęściej skórzanej lub welurowej, która stworzy spójną kompozycję z zastosowanymi w pomieszczeniach surowymi materiałami.

Kuchnia w loftowym stylu

Styl loftowy z łatwością przeniesiesz także do swojej kuchni. W przypadku tego pomieszczenia bardzo często wykorzystywane są klasyczne, białe lub czarne szafki z metalowymi uchwytami. Całość idealnie komponuje się z wiszącymi, metalowymi lampami i roślinami, które dodadzą charakteru i ocieplą wnętrze.

Jeśli chodzi o wybór stołu to tak jak w przypadku pozostałych mebli, najlepiej postawić na model o prostej bryle, wykonany z drewna lub metalu. Świetnie sprawdzą się do niego równie klasyczne krzesła utrzymane w kolorystce szarości, czerni lub grafitu z metalowym wykończeniem.

Industrialne dodatki do loftowego wnętrza

Mieszkania w stylu loftowym uwielbiają wszelkiego rodzaju dodatki, które odnoszą się do epoki przemysłowej. Nie bój się więc sięgać po dekoracje, które kojarzą się ze starodawnym stylem. Stare maszyny do szycia lub pisania, radioodbiorniki czy aparaty telefoniczne na korbkę w niesamowity sposób oddadzą klimat epoki i wprowadzą industrialnego ducha czasu do Twojego mieszkania! Należy pamiętać jednak, aby nie przesadzić z akcesoriami. Mają one przede wszystkim podkreślać indywidualny charakter aranżacji i wpisywać się w loftowe inspiracje. Minimalizm rządzi!

Za industrialne ozdoby można również uznać analogowe zegary, proste lampy podłogowe czy stylowe, duże lustra w metalowej ramie, które dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń. Urządzając mieszkanie w stylu loftowym nie zapomnij o podstawowej zasadzie – im prościej i surowiej, tym lepiej. Z niewielką dozą kreatywności industrialny klimat jest na wyciągnięcie Twojej ręki!