V M F

Nie tylko cena. Jakie dodatkowe opłaty pojawiają się przy zakupie mieszkania?

Zakup pierwszego mieszkania to często jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Stanowi inwestycję na lata i wymaga solidnych nakładów finansowych. Koszty są związane nie tylko z podstawową ceną nabywanej nieruchomości, ale również z dodatkowymi opłatami. Co się na nie składa?

Kupno mieszkania – opłaty i koszty

Podstawowa cena nabytego mieszkania to nie jedyny koszt, jaki należy wziąć pod uwagę przy jego zakupie. Wśród dodatkowych kosztów znajdują się również:
- Podatek od zakupu mieszkania (w przypadku nabycia go z rynku wtórnego)
- Koszty notarialne
- Opłaty sądowe
- Inne opłaty dodatkowe, związane między innymi z kosztami zaciągniętego kredytu hipotecznego, prowizją dla pośrednika oraz urządzeniem i ewentualnym remontem lokalu.

Podatek od zakupu mieszkania

Głównym kosztem dodatkowym zakupu mieszkania z rynku wtórnego jest zapłacenie uregulowanego ustawą podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość wynosi 2 proc. ceny nieruchomości. Opłata ta nie występuje w przypadku nabycia nowego mieszkania od dewelopera.

Zakup mieszkania – koszty notarialne

Nieodłącznym elementem związanym z kupnem mieszkania jest podpisanie pomiędzy stroną kupującą i sprzedającą umowy sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego. Stanowi ona umowę docelową, która w przeciwieństwie do tak zwanej umowy przedwstępnej, wymaga wizyty w kancelarii notarialnej.

Koszty notarialne zakupu mieszkania to przede wszystkim tak zwana taksa notarialna. Stanowi ona wynagrodzenie dla notariusza, którego wysokość jest regulowana odgórnie przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości i zależy od wartości nabytej nieruchomości. Kupując mieszkanie o wartości 400 tysięcy złotych, należy liczyć się z kosztem taksy notarialnej w wysokości około 2300 złotych (cena ta jednak może podlegać negocjacji z notariuszem).

Kupno mieszkania – opłaty sądowe

Niezależnie od tego, czy nabywa się mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego, jego kupno związane jest również z uiszczeniem opłat sądowych. Należą do nich założenie księgi wieczystej i wpis prawa własności do księgi wieczystej, a w przypadku zakupu nieruchomości finansowanej kredytem hipotecznym – ustanowienie hipoteki. Łączna suma tych trzech opłat wynosi około 450 złotych.

Inne koszty dodatkowe przy zakupie mieszkania

Osobna kategoria kosztów związana z nabyciem nieruchomości związana jest z opłatami dotyczącymi przeznaczonego na jego kupno kredytu hipotecznego, prowizją dla pośrednika w przypadku rynku wtórnego oraz urządzaniem i remontem mieszkania.

Koszty związane z kredytem hipotecznym

Opłaty związane z kupnem mieszkania często dotyczą zaciągniętego na ten cel kredytu hipotecznego. Wśród kosztów z tym związanych są między innymi prowizja dla banku, prowizja od wcześniejszej spłaty, koszty wyceny nieruchomości oraz ubezpieczenie nowo nabytej nieruchomości. Koszty około kredytowe mogą stanowić nawet piątą część kwoty samego kredytu.

Prowizja dla pośrednika

Szukając mieszkania na rynku wtórnym, można skorzystać z usług pośrednika. Po znalezieniu i zakupie lokalu przy pomocy pośrednika należy mu się wynagrodzenie. Mimo że jego dokładna wysokość jest ustalana między stronami, to zazwyczaj wynosi ona 2-3 proc. ceny nowo zakupionej nieruchomości.

Koszt remontu mieszkania i jego urządzenia

Wraz z nabyciem nowego mieszkania należy pomyśleć o jego urządzeniu i wykończeniu. Kupując je z rynku wtórnego, trzeba niekiedy liczyć się również z koniecznością przeprowadzenia remontu. Koszty te mogą być bardzo zróżnicowane i zależne od zakresu przeprowadzanych prac, stanu nabytej nieruchomości, jej powierzchni oraz zakresu cenowego sprzętów domowych, na jakie zdecydują się przyszli nowi mieszkańcy.