V M F

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Kupno od dewelopera i rynku wtórnego

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania – koszty u obliczenia

Decyzja o kupnie mieszkania nigdy nie jest łatwa i często wiąże się z ogromnym stresem, wieloma kompromisami i trudnymi wyborami. Czy lepiej postawić na lokal z rynku pierwotnego czy wtórnego? Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Spis treści:

  1. Pierwsze kroki przed wyborem mieszkania - budżet i własne oczekiwania
  2. Elementy do sprawdzenia przed zakupem mieszkania od dewelopera (rynek pierwotny)
  3. Elementy do sprawdzenia przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego

Kupno mieszkania – budżet i oczekiwania

Jak sprawdzić mieszkanie przed kupnem? Można to zrobić na wiele sposobów. Najważniejsze jest jednak to, aby w pierwszej kolejności ustalić swój budżet oraz oczekiwania odnośnie do nowego lokum mieszkalnego. Dopiero wtedy będziesz w stanie zawęzić zakres poszukiwań i sfinalizować zakup mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego.

Na początek warto wskazać maksymalny budżet, który będzie akceptowalny na kupno mieszkania. Porady dotyczące zakupu lokum mieszkalnego dotyczą także kilku innych kwestii, a mianowicie:

  • preferowany metraż użytkowy mieszkania,
  • liczba kondygnacji i piętro,
  • obecność balkonu lub tarasu,
  • sposób ustawienia okien i rozmieszczenia pomieszczeń.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie, aby później nie żałować? Określenie swoich potrzeb i preferencji jest bardzo ważne, ale nie najważniejsze. Zakres poszukiwań można ograniczyć dopiero po ustaleniu górnej granicy budżetu, jaki można przeznaczyć na kupno mieszkania. Formalności związane z taką transakcją również są uzależnione od budżetu i preferowanej formy rozliczenia.

Ważnym czynnikiem jest sposób rozliczenia transakcji związane z zakupem mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego. Jako kupujący masz kilka możliwości. Możesz nabyć lokum za gotówkę lub na kredyt. Oprócz ustalenia maksymalnej kwoty na zakup nieruchomości warto też określić budżet na prace remontowe i wyposażenie, a także ewentualne podatki, dodatkowe opłaty i koszty notarialne.

Interesuje Cię kredyt na wykończenie mieszkania? Sprawdź, czy warto

Czy jest, co jeszcze trzeba uwzględnić w trakcie oglądania mieszkania? Na co zwrócić uwagę? Warto sprawdzić, czy sprzedający jest skłonny do negocjacji. Zawsze warto ustalić pewną „górkę” budżetu, aby mieć możliwość wynegocjowania lepszej ceny lub przelicytowania innego kupującego zainteresowanego zakupem tego samego lokum.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie z rynku pierwotnego? Najważniejsze kwestie

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego wymaga przede wszystkim dobrego przygotowania w kwestii własnej sytuacji finansowej oraz zweryfikowania oferty sprzedaży od inwestora. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Wyróżniamy kilka parametrów, które wymagają dokładniejszej weryfikacji. Jeśli chodzi o kupno mieszkania, formalności są ważne, ale na początek warto określić swoje oczekiwania i preferencje. Na tym etapie kluczowa będzie analiza: lokalizacji, renomy firmy deweloperskiej, całkowitych kosztów inwestycji oraz układu pomieszczeń w nieruchomości.

Lokalizacja

Zanim zdecydujemy się na zakup wymarzonego mieszkania, najpierw sprawdźmy otaczającą je okolicę. Pamiętajmy, że położenie budynku oddziałuje nie tylko na jego atrakcyjność i wartość, ale ma również ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Upewnijmy się więc, że nieopodal naszego nowego lokum znajduje się park, las lub innego rodzaju teren zielony. Ważną kwestią okazuje się również bliskość sklepów oraz punktów usługowych, z których korzystamy najczęściej.

Bliskość terenów zielonych wokół nieruchomości jest kluczowa, szczególnie dla osób z dziećmi i zwierzętami domowymi. O co pytać przy oglądaniu mieszkania lub domu od dewelopera? Bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych to bardzo ważna kwestia, która wpływa nie tylko na komfort życia, ale także na wartość nieruchomości w przyszłości. Wybierając nieruchomość w takiej lokalizacji, zyskasz:

  • świeże powietrze,
  • spokój,
  • wyższą wartość nieruchomości po czasie,
  • bezpieczeństwo dla siebie i dzieci.

Jeśli chcesz mieszkać w niesamowicie bliskim otoczeniu terenów zielonych, koniecznie wybierz jedną z nieruchomości na osiedlu Gaia Park. W inwestycji można znaleźć niejedno atrakcyjne lokum mieszkalne o powierzchni prawie 300 m2 z dostępem do jeszcze większej działki i wygodnym przejściem na tereny zielone.

Firma deweloperska

Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży, sprawdźmy, czy firma deweloperska, na którą się zdecydowaliśmy, jest godna zaufania. Jak to zrobić?

  • Upewnijmy się, że deweloper ma prawo do dysponowania danym gruntem. W tym celu należy zajrzeć do księgi wieczystej;
  • Sprawdźmy, czy otrzymał on pozwolenie na budowę na danym terenie;
  • W Polskim Związku Firm Deweloperskich oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym dowiedzmy się, czy firma deweloperska nie znajduje się w stanie likwidacji lub upadłości;
  • Poszukajmy opinii na temat danego dewelopera w internecie.

Więcej o wyborze dowiesz się z artykułu: Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera przed zakupem nieruchomości? Poznaj najważniejsze metody!

Układ pomieszczeń

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera? Zdecydowanie na układ pomieszczeń, który będzie rzutować na komfort późniejszego życia w wybranej nieruchomości. Kluczowe parametry determinujące opłacalność wyboru danego lokum mieszkalnego to:

  • liczba pokoi,
  • układ okien,
  • powierzchnia użytkowa pomieszczeń,
  • szerokość korytarzy,
  • liczba ciągów komunikacyjnych.

To bardzo ważne parametry, które rzutują na komfort życia wszystkich domowników. Od układu okien uzależniony jest poziom nasłonecznienia konkretnego pomieszczenia. Kontaktując się z deweloperem, warto w miarę możliwości poprosić o zmiany projektowe i dopasowanie układu pomieszczeń i okien do swoich indywidualnych preferencji. Jeśli nie wiesz, o co pytać przy oglądaniu mieszkania na inwestycji dewelopera – zapisz powyższe parametry.

Sprawdź, jakie znaczenie ma ułożenie mieszkania względem kierunków świata

Całkowity koszt

Kupno mieszkania to spory wydatek, dlatego decydując się na tego typu inwestycję, większość z nas kieruje się ceną. Pamiętajmy jednak, że całkowity koszt nieruchomości nie jest równy kwocie określonej w umowie. Do podanej sumy należy doliczyć podatek, opłaty notarialne oraz koszty związane z wykończeniem i wyposażeniem naszego lokum. Planując budżet, warto również zawrzeć w nim kwotę, którą przeznaczymy na nieprzewidziane wydatki. Powyższe informacje to tylko podpowiedź, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera.

Pytania do dewelopera przed zakupem mieszkania

Jak sprawdzić mieszkanie przed kupnem od dewelopera? Można to zrobić wyłącznie poprzez dokładną analizę przedstawionej oferty oraz oględziny kupowanej nieruchomości – o ile została już oddana do użytku i można wejść bezpiecznie na teren budynku. Jakie pytania zadać deweloperowi w trakcie podejmowania decyzji o zakupie nieruchomości? Oto kilka istotnych zagadnień:

  1. Jakie są plany na przyszłość względem dalszej rozbudowy terenu o kolejne części mieszkalne?

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego od dewelopera wymaga dokładnej weryfikacji planów inwestora na przyszłość. Jeśli w pobliżu wybudowanego osiedla planowane są kolejne prace budowlane, może to negatywnie rzutować na komfort życia mieszkańców aż do zakończenia wszystkich prac przez dewelopera. Warto o to zapytań, aby uniknąć późniejszego rozczarowania.

  1. Czy wokół osiedla mieszkalnego planowane są inne inwestycje?

Nie każdy deweloper będzie w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Mimo to komponując listę, jakie pytania zadać deweloperowi, warto podpytać też o to. Dzięki temu można ocenić ryzyko hałasu w pobliżu kupowanej nieruchomości.

  1. Z jakich materiałów budowlanych i w jakiej technologii został wzniesiony budynek?

Im lepsze materiały budowlane zostały wykorzystane do budowy nieruchomości, tym większy będzie komfort jej użytkowania. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? Najlepiej, aby deweloper wzniósł ściany i konstrukcję dachu z materiałów, które mają doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz izolacji akustycznej. To przełoży się bezpośrednio na komfort użytkowania budynku.

  1. Jakie są planowane opłaty administracyjne względem docelowych mieszkańców?

Dla potencjalnych kupujących to ważne pytanie, na które warto poznać odpowiedź. Dowiadując się od dewelopera, jakie będą planowane koszty miesięcznego utrzymania osiedla i nieruchomości, można ocenić opłacalność zakupu konkretnego lokum. Im niższe opłaty eksploatacyjne, tym większy komfort życia ze względu na mniejsze obciążenie domowego budżetu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

Wiele kwestii związanych z kupnem mieszkania z rynku wtórnego nie różni się od kroków podejmowanych przy okazji zawierania umowy z firmą deweloperską. W tym przypadku należy jednak nieco uważniej przyjrzeć się statusowi prawnemu nieruchomości oraz kondycji całego budynku. Jak sprawdzić mieszkanie przed zakupem? Poznaj kilka sprawdzonych wskazówek i podejmij właściwą decyzję.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – formalności

Kupując mieszkanie z drugiej ręki należy przede wszystkim:

  • Sprawdzić, czy aktualny właściciel posiada akt własności nieruchomości oraz, czy nie jest zadłużony w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej;
  • Upewnić się, że na lokalu nie ciąży zadłużenie hipoteczne;
  • Skontrolować czy mieszkanie nie jest przez kogoś wynajmowane, nikt nie jest w nim zameldowany oraz czy nikt nie dysponuje dożywotnim prawem do jego użytkowania.

Co sprawdzić przed kupnem domu z rynku wtórnego? Parametry do weryfikacji są prawie identyczne zarówno dla domu, jak i dla mieszkania. Weryfikacji aktualności aktów własności nieruchomości oraz zadłużenia dotychczasowego właściciela można sprawdzić w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, a także poprzez analizę ksiąg wieczystych.

W księgach wieczystych można też sprawdzić czy nieruchomość nie jest obciążona zobowiązaniami hipotecznymi, a także skontrolować fakt wynajmowania mieszkania lub meldunku osób, które nie powinny mieć żadnych praw do nieruchomości.

Ogólny stan budynku

Często zdarza się, że mieszkanie z rynku wtórnego ulokowane jest w stosunkowo starym budynku, w którym występuje duże ryzyko pojawienia się różnego rodzaju usterek. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o kupnie lokalu, sprawdźmy kondycję znajdujących się w nim rur, kabli, instalacji, ścian i dachu. Warto również zwrócić uwagę na stan klatki schodowej oraz windy.

Dobrym posunięciem jest też rozmowa z administratorem budynku, w którym chcesz kupić nieruchomość. O co pytać przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego? Warto rozeznać się czy w budynku nie są planowane remonty i inne prace modernizacyjne, np. wymiana windy, docieplenie ścian czy nawet odnowienie elewacji. Choć takie prace wpływają na wartość nieruchomości, to jednak mogą rzutować na komfort życia w wybranym lokalu.

Niemniej jednak, jeśli zarządca budynku planuje modernizację i remonty – to dobry argument, aby zdecydować się na kupno mieszkania. Formalności w tym przypadku są standardowe, choć warto dwa razy upewnić się, że plany administratora na pewno zostaną zrealizowane.

Kondycja mieszkania

Istotna okazuje się również dokładna inspekcja samego mieszkania. Przed zakupem nieruchomości, skontrolujmy stan okien, drzwi i podłóg. Oprócz tego postarajmy się oszacować wstępny koszt remontu, który będziemy chcieli wykonać po zakończeniu procesu kupna.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie z rynku wtórnego? Można to zrobić tylko wtedy, kiedy dokonasz dokładnej weryfikacji stanu technicznego nieruchomości oraz całego budynku. W przeciwnym razie po sfinalizowaniu transakcji mogą pojawić się dodatkowe koszty remontowe, które nadmiernie obciąża domowy budżet. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z drugiej ręki? Przede wszystkim na stan: ścian, tynków, podłóg oraz wyposażenia mieszkania. Zawsze trzeba ocenić stan techniczny, aby kupić mieszkanie, które będzie rozsądną inwestycją.

Sąsiedztwo

Jest wiele czynników, które wskazują, o co pytać przy oglądaniu mieszkania z rynku wtórnego.  Bardzo ważne jest najbliższe sąsiedztwo dla wybranego lokum. Przed zakupem warto przeprowadzić rozmowy z ludźmi mieszkającymi w najbliższej okolicy. W ten sposób można bliżej poznać potencjalnych sąsiadów i poznać swoje odczucia na ich temat. Dzięki weryfikacji sąsiedztwa można wyeliminować liczne problemy, które pojawiają się dopiero po zakupie nieruchomości.

Koszty użytkowania lokalu

Jeśli chodzi o kupno mieszkania, formalności nie są skomplikowane, aczkolwiek warto przed podpisaniem ostatecznej umowy zweryfikować koszty eksploatacji lokalu. Na rynku wtórnym bez problemu można poznać opłaty do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej oraz dotychczasowe koszty za prąd, wodę i inne media.

Warto też dodać, że dodatkowe koszty użytkowania lokalu generują udogodnienia dostępne na osiedlu, np. basen, prywatna siłownia dla mieszkańców. Takie czynniki wpływają na wysokość miesięcznego czynszu.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego wymaga też weryfikacji kosztów ogrzewania lokalu. Takie informacje można uzyskać bezpośrednio od sprzedającego, który do tej pory zamieszkiwał nieruchomość.

Powiązane artykuły

25.03.2024
Co wybrać: mieszkanie na piętrze czy mieszkanie na parterze? Opinie na ten temat są podzielone. Zarówno mieszkania na parterze, jak i te usytuowane na wyższych piętrach, oferują szereg zalet, które...
25.03.2024
Poszukując idealnego mieszkania, kluczowe jest wybranie odpowiednio dużego metrażu, zapewniającego komfort i funkcjonalność dla wszystkich domowników.
27.02.2024
W obliczu rosnącej popularności samochodów elektrycznych instalacja ładowarek na osiedlach mieszkaniowych staje się nie tylko udogodnieniem, ale koniecznością, zwiększającą komfort życia mieszkańców...
20.02.2024
Planowanie idealnego mieszkania dla czteroosobowej rodziny to zadanie wymagające uwzględnienia wielu czynników, od przestrzeni życiowej po funkcjonalność każdego pomieszczenia.
20.02.2024
Rozumienie różnic między klasami mieszkań na rynku nieruchomości jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji o ich zakupie.