V M F

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Decyzja o kupnie mieszkania nigdy nie jest łatwa i często wiąże się z ogromnym stresem, wieloma kompromisami i trudnymi wyborami. Czy lepiej postawić na lokal z rynku pierwotnego czy wtórnego? Na co zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Mieszkanie z rynku pierwotnego. Najważniejsze kwestie

Lokalizacja

Zanim zdecydujemy się na zakup wymarzonego mieszkania, najpierw sprawdźmy otaczającą je okolicę. Pamiętajmy, że położenie budynku oddziałuje nie tylko na jego atrakcyjność i wartość, ale ma również ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Upewnijmy się więc, że nieopodal naszego nowego lokum znajduje się park, las lub innego rodzaju teren zielony. Ważną kwestią okazuje się również bliskość sklepów oraz punktów usługowych, z których korzystamy najczęściej.

Firma deweloperska

Przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży, sprawdźmy, czy firma deweloperska, na którą się zdecydowaliśmy, jest godna zaufania. Jak to zrobić?

  • Upewnijmy się, że deweloper ma prawo do dysponowania danym gruntem. W tym celu należy zajrzeć do księgi wieczystej;
  • Sprawdźmy czy otrzymał on pozwolenie na budowę na danym terenie;
  • W Polskim Związku Firm Deweloperskich oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym dowiedzmy się, czy firma deweloperska nie znajduje się w stanie likwidacji lub upadłości;
  • Poszukajmy opinii na temat danego dewelopera w internecie.

Całkowity koszt

Kupno mieszkania to spory wydatek, dlatego decydując się na tego typu inwestycję, większość z nas kieruje się ceną. Pamiętajmy jednak, że całkowity koszt nieruchomości nie jest równy kwocie określonej w umowie. Do podanej sumy należy doliczyć podatek, opłaty notarialne oraz koszty związane z wykończeniem i wyposażeniem naszego lokum. Planując budżet, warto również zawrzeć w nim kwotę, którą przeznaczymy na nieprzewidziane wydatki.

Mieszkaniowy rynek wtórny. Na co zwrócić uwagę?

Wiele kwestii związanych z kupnem mieszkania z rynku wtórnego nie różni się od kroków podejmowanych przy okazji zawierania umowy z firmą deweloperską. W tym przypadku należy jednak nieco uważniej przyjrzeć się statusowi prawnemu nieruchomości oraz kondycji całego budynku.

Stan prawny lokalu

Kupując mieszkanie z drugiej ręki należy przede wszystkim:

  • Sprawdzić czy aktualny właściciel posiada akt własności nieruchomości oraz czy nie jest zadłużony w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej;
  • Upewnić się, że na lokalu nie ciąży zadłużenie hipoteczne;
  • Skontrolować czy mieszkanie nie jest przez kogoś wynajmowane, nikt nie jest w nim zameldowany oraz czy nikt nie dysponuje dożywotnim prawem do jego użytkowania.

Ogólny stan budynku

Często zdarza się, że mieszkanie z rynku wtórnego ulokowane jest w stosunkowo starym budynku, w którym występuje duże ryzyko pojawienia się różnego rodzaju usterek. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o kupnie lokalu, sprawdźmy kondycję znajdujących się w nim rur, kabli, instalacji, ścian i dachu. Warto również zwrócić uwagę na stan klatki schodowej oraz windy.

Kondycja mieszkania

Istotna okazuje się również dokładna inspekcja samego mieszkania. Przed zakupem nieruchomości, skontrolujmy stan okien, drzwi i podłóg. Oprócz tego postarajmy się oszacować wstępny koszt remontu, który będziemy chcieli wykonać po zakończeniu procesu kupna.