V M F

Mieszkanie przy ruchliwej ulicy: sposoby na ciszę

Cisza sprzyja wypoczynkowi. Czy możliwe jest mieszkanie przy ruchliwej ulicy i cieszenie się spokojem w domu? Jakie rozwiązania zastosować, by zyskać spokojną przestrzeń?

Hałas nie sprzyja wypoczynkowi, a przecież właśnie tego oczekujemy od swojego mieszkania – azylu, miejsca relaksu i spokoju. Czy możliwe jest zatem, by mieszkać przy ruchliwej ulicy i jednocześnie cieszyć się ciszą? Otóż tak. Współczesne rozwiązania architektoniczne pozwalają bowiem na pogodzenie tych dwóch rzeczy.

Ruchliwa ulica a nowe budownictwo

Jednym z głównych punktów na liście cech wymarzonego M jest cisza i spokój – najczęściej szukamy więc mieszkania od tzw. podwórka. Wybór tego typu lokali wpisał się w naszą świadomość ze względu na przekonania, które są w nas zakorzenione. Budownictwo sprzed 20 czy nawet 10 lat było bowiem zupełnie inne niż teraz. Wiele się zmieniło – często na lepsze.

Nowe osiedla są projektowane w taki sposób, by zapewnić najlepszą izolację akustyczną. Izolacja z kolei zależy przede wszystkim od grubości ścian, wykorzystanych materiałów budowlanych, zabezpieczeń przeciwdrganiowych, a nawet od układu sąsiadujących ze sobą mieszkań. Deweloperzy doskonale zdają sprawę, że komfort mieszkania jest niezwykle ważnym czynnikiem przy wyborze oferty, dlatego też stosują rozwiązania mające na celu zminimalizowanie hałasu i otwarcie komunikują, z jakich technologii korzystają, by zapewnić mieszkańcom spokój i ciszę.

Warto wiedzieć, że poziom hałasu oraz wytyczne budowlane dla deweloperów są normowane odpowiednimi rozporządzeniami. Zgodnie z obowiązującym prawem nawet mieszkanie przy ruchliwej ulicy, powinno być zaprojektowane tak, aby jego użytkownicy mogli pracować i odpoczywać w optymalnych dla zdrowia warunkach.

Cisza zaczyna się od...okna

Jeśli posiadacie już mieszkanie i z różnych względów poziom hałasu jest dla Was zbyt wysoki warto zastanowić się nad wyciszeniem okien od ulicy.

Dobrym pomysłem jest zastosowanie rolet zewnętrznych, które sprawdzą się w tłumieniu hałasu, szczególnie nocą i wieczorami – gdy nie potrzebujemy światła dziennego. Oczywiście wszelkie firany i grube zasłony również są pomocniczym, wyciszającym elementem. Na rynku dostępne są również specjalne wyciszające folie na okna.

Jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy?

Poza oknami można jeszcze zastosować dodatkowe materiały wyciszające ściany. Do okładania ścian stosuje się wełnę, kauczuk syntetyczny czy specjalne panele akustyczne, które mogą spełniać też dekoracyjną funkcję. Na rynku pojawiły się także specjalne wykładziny ścienne imitujące tapety, a także maty gumowe i płyty.

Sposobów na wyciszenie mieszkania jest obecnie wiele – nowe technologie pozwalają na dostosowanie przestrzeni do naszych wymogów. Posiadanie mieszkania przy ruchliwej ulicy w obecnych czasach nie stanowi więc już tak wielkiego problemu, jak kilkanaście lat temu. Liczy się pomysł!