V M F

Jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy? Sprawdzone sposoby na ciszę i walkę z hałasem

Poszukiwanie informacji, co najlepiej tłumi dźwięk w domach i mieszkaniach.

#_ftnref2Cisza sprzyja wypoczynkowi. Czy możliwe jest mieszkanie przy ruchliwej ulicy i cieszenie się spokojem w domu? Jakie rozwiązania zastosować, by zyskać spokojną przestrzeń?

Hałas nie sprzyja wypoczynkowi, a przecież właśnie tego oczekujemy od swojego mieszkania – azylu, miejsca relaksu i spokoju. Czy możliwe jest zatem, by mieszkać przy ruchliwej ulicy i jednocześnie cieszyć się ciszą? Otóż tak. Współczesne rozwiązania architektoniczne pozwalają bowiem na pogodzenie tych dwóch rzeczy.

Spis treści:

  1. Ruchliwa ulica a nowe nieruchomości
  2. Normy dopuszczalnego hałasu w budownictwie
  3. Różnica między wyciszeniem, wygłuszeniem a wytłumieniem
  4. Sposób 1 - wyciszenie okolic okien
  5. Sposób 2 - drzwi blokujące dźwięki
  6. Sposób 3 - izolacja dźwiękowa od sufitu
  7. Jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy?

Ruchliwa ulica a nowe budownictwo

Jednym z głównych punktów na liście cech wymarzonego M jest cisza i spokój – najczęściej szukamy więc mieszkania od tzw. podwórka. Wybór tego typu lokali wpisał się w naszą świadomość ze względu na przekonania, które są w nas zakorzenione. Budownictwo sprzed 20 czy nawet 10 lat było bowiem zupełnie inne niż teraz. Wiele się zmieniło – często na lepsze.

Nowe osiedla są projektowane w taki sposób, by zapewnić najlepszą izolację akustyczną. Izolacja z kolei zależy przede wszystkim od grubości ścian, wykorzystanych materiałów budowlanych, zabezpieczeń przeciwdrganiowych, a nawet od układu sąsiadujących ze sobą mieszkań. Deweloperzy doskonale zdają sprawę, że komfort mieszkania jest niezwykle ważnym czynnikiem przy wyborze oferty, dlatego też stosują rozwiązania mające na celu zminimalizowanie hałasu i otwarcie komunikują, z jakich technologii korzystają, by zapewnić mieszkańcom spokój i ciszę.

Warto wiedzieć, że poziom hałasu oraz wytyczne budowlane dla deweloperów są normowane odpowiednimi rozporządzeniami. Zgodnie z obowiązującym prawem nawet mieszkanie przy ruchliwej ulicy, powinno być zaprojektowane tak, aby jego użytkownicy mogli pracować i odpoczywać w optymalnych dla zdrowia warunkach.

Przeczytaj również: Czy warto zamieszkać poza centrum miasta? Poznaj zalety mieszkania na obrzeżach

Normy hałasu w mieszkaniu. Czy hałas szkodzi zdrowiu?

Na etapie poszukiwania wymarzonego mieszkania, warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę i lokalizację, ale także warunki życia w danym budynku. Częstym problemem osób, które zdecydowały się na zakup nowego mieszkania, jest kiepskie wyciszenie nieruchomości. W takich sytuacjach właściciele zastanawiają się, jak wyciszyć mieszkanie, aby poprawić komfort życia wszystkim domownikom.

Nieruchomości mieszkalne powinny spełniać budowlane normy dźwiękoszczelności, aby przebywanie w pomieszczeniach było komfortowe dla człowieka. Co najlepiej tłumi dźwięk? Przede wszystkim odpowiednie wyposażenie oraz sposób wykończenia mieszkania. Ogromny wpływa na wartości słyszalnego hałasu ma także rodzaj materiałów budowlanych wykorzystany przez dewelopera na etapie realizowania inwestycji.

Środowiskowym zagrożeniem dla człowieka i zdrowia publicznego jest hałas. Głośności popularnych dźwięków, które mogą być słyszalne, szczególnie w mieszkaniach przy ruchliwej ulicy to:

  • remont sąsiedniego mieszkania – maksymalnie 30-40 dB hałasu przenikającego przez ściany,
  • wiertarka – generuje hałas na poziomie do ok. 70 dB,
  • urządzenia użytku domowego  - ok. 17-35 dB,
  • płacz dziecka – nawet do 110 dB,
  • ruch uliczny – średnio do 100 dB, choć wiele zależy od sytuacji na drodze.

Wszelkie hałasy dobiegające z mieszkania obok mogą wprowadzać domowników w dyskomfort i powodować zaburzenia koncentracji. Z tego względu warto pomyśleć o tym, jak wyciszyć mieszkanie i zneutralizować słyszalność uciążliwych dźwięków z zewnątrz.

W trosce o zdrowie psychiczne i fizyczne powstały normy hałasu, które obowiązują w obiektach mieszkalnych i użytku publicznego. Dokumentem, który reguluje akceptowalne wartości hałasu w nieruchomościach, jest Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.[1]

Dopuszczalne wskaźniki hałasu dla terenów zabudowy mieszkaniowej i wielorodzinnej wynoszą 65 dB w przypadku dróg lub linii kolejowych oraz 55 dB w przypadku pozostałych obiektów generujących hałas. Jeśli dźwięki są problematyczne, można zainwestować w zasłony wyciszające w mieszkaniu lub skorzystać z innych porad i dowiedzieć się, co najlepiej tłumi dźwięk.

Przekroczenie dopuszczalnych norm hałasu można zgłosić do regionalnego dyrektora ochrony środowiska wraz ze złożeniem wniosku o przeprowadzenie kontroli natężenia hałasu.

Wyciszenie, wygłuszenie i wytłumienie mieszkania. Jaka jest różnica?

Dla osób, które mają mieszkanie przy ulicy, hałas jest standardem. Na szczęście są sposoby, dzięki którym można sprawić, że normy hałasu w mieszkaniu będą na optymalnym poziomie. Zanim podejmiesz zdecydowanie działania i wykorzystasz polecane sposoby walki z hałasem, poznaj różnice pomiędzy trzema istotnymi pojęciami: wyciszenie, wygłuszenie oraz wytłumienie.

Pojęcie wyciszenia łączy w sobie dwie składowe: wytłumienie oraz wygłuszenie. Czynności związane z wytłumieniem dotyczą adaptacji akustycznej wewnątrz pomieszczeń. To wszelkie działania, które umożliwiają zatrzymanie dźwięków wewnątrz nieruchomości. Definicja wygłuszenia dotyczy izolacji akustycznej pomiędzy konkretnymi pomieszczeniami, np. mieszkaniami w bloku.

Warto dodać, że skuteczną metodą na izolację akustyczną mieszkania jest zastosowanie pianki akustycznej, np. wokół stolarki okiennej i drzwiowej. Ten materiał świetnie zapobiega rozprzestrzenianiu się niepożądanych dźwięków wokół nieruchomości.

Cisza zaczyna się od...okna

Jeśli posiadacie już mieszkanie i z różnych względów poziom hałasu jest dla Was zbyt wysoki, warto zastanowić się nad wyciszeniem okien od ulicy.

Dobrym pomysłem jest zastosowanie rolet zewnętrznych, które sprawdzą się w tłumieniu hałasu, szczególnie nocą i wieczorami – gdy nie potrzebujemy światła dziennego. Oczywiście wszelkie firany i grube zasłony również są pomocniczym, wyciszającym elementem. Na rynku dostępne są również specjalne wyciszające folie na okna.

Sposobów, jak wyciszyć mieszkanie jest naprawdę wiele, ale tylko nieliczne są naprawdę skuteczne. Spory problem pojawia się wtedy, kiedy mieszkanie przy ruchliwej ulicy zbiera do wnętrza wszystkie nieprzyjemne dźwięki z zewnątrz. W takiej sytuacji warto dowiedzieć się, jak wyciszyć okno. W tym celu można wykorzystać folie dźwiękoszczelne na okna.

To produkty, które zostały stworzone z myślą o właścicielach mieszkań i domów, chcących zapewnić sobie większy komfort życia w nieruchomości. Niestety wyciszające folie nie zawsze przynoszą zadowalające efekty.

Aby spotęgować efekt tłumienia hałasów dobiegających z zewnątrz, można zainwestować też w firany i zasłony dźwiękoszczelne. Takie czynności mają znaczenie głównie w odniesieniu do tłumienia niekorzystnych dźwięków dobiegających zewnątrz.

Drzwi blokujące dźwięki – sposób na wyciszenie mieszkania

Jak wygłuszyć mieszkanie, aby żyć komfortowo na co dzień? Sposoby walki z hałasem są różne. Warto jednak wiedzieć, że nieprzyjemne dźwięki najczęściej przedostają się do nieruchomości przez okna, ściany i drzwi wejściowe. Dobry deweloper, aby spełnić normy hałasu w mieszkaniu, powinien zadbać o dobrą izolację stolarki okiennej i drzwiowej, a także odpowiednio grube ściany działowe.

Aby skutecznie zredukować słyszalność nieprzyjemnych dźwięków, można zainwestować w masywne drzwi wejściowe. Najlepiej wybrać modele drewniane, które doskonale izolują dźwięki i gwarantują jednocześnie świetne właściwości termoizolacyjne. Jak wygłuszyć mieszkanie już od drzwi wejściowych? Najlepiej wymienić skrzydło na takie, które będzie mieć grubość co najmniej 40 mm. Najlepsze drzwi dźwiękoszczelne są w stanie zredukować hałasy nawet do poziomu poniżej 40 dB.

Sufit napinany lub podwieszany – pomoc w wyciszeniu mieszkania od ulicy

Po zakupie głośnego mieszkania możesz wykorzystać innowacyjne metody wykończenia pomieszczeń, dzięki czemu normy hałasu w mieszkaniu zostaną zachowane na optymalnym poziomie. Minimalna wysokość pomieszczenia, w którym można zastosować sufit podwieszany to 280 cm. Jeśli chodzi o sufity napinane – tutaj nie ma żadnych ograniczeń i można je stosować w dowolnych pomieszczeniach mieszkalnych oraz użytkowych.

Chcesz dowiedzieć się, jak wygłuszyć mieszkanie? Dobrym sposobem jest zastosowanie sufitu podwieszanego lub napinanego. Różnice pomiędzy tymi technikami wykończenia nieruchomości dotyczą głównie konstrukcji. Sufity napinane to konstrukcje membranowe mocowane na obwodzie całego sufitu przy pomocy specjalnych profili.

Podwieszany sufit wymaga wykonania stelażu profilowego oraz przytwierdzenia do nich płyt gipsowo-kartonowych.[2] Izolacja akustyczna w obydwu przypadkach może być utrzymana na podobnym poziomie. Jeśli chodzi o ceny, sufity napinane mogą być nawet o połowę tańsze w porównaniu do konstrukcji podwieszanych. Ceny na 2023 rok to średnio 330 złotych za m2 sufitu podwieszanego oraz 135 złotych za m2 napinanej konstrukcji.[3]

Zobacz też: Myślisz o mieszkaniu na ostatnim piętrze? Poznaj wady i zalety takiego wyboru!

Jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy?

Poza oknami można jeszcze zastosować dodatkowe materiały wyciszające ściany. Do okładania ścian stosuje się wełnę, kauczuk syntetyczny czy specjalne panele akustyczne, które mogą spełniać też dekoracyjną funkcję. Na rynku pojawiły się także specjalne wykładziny ścienne imitujące tapety, a także maty gumowe i płyty.

Wyciszenie mieszkania przy ruchliwej ulicy to podstawa, jeśli chcesz mieć komfort użytkowania nieruchomości na co dzień. Kiedy hałas nie jest nadmiernie uciążliwy i potrzebujesz tylko kosmetycznych zmian, możesz wykorzystać zasłony dźwiękochłonne i folie okienne.

W sytuacjach znacznego przekroczenia norm hałasu w mieszkaniu konieczne jest zastosowanie innych sposobów walki z hałasem. W dużych mieszkaniach w kamienicach warto zdecydować się na sufity podwieszane lub napinane, gdzie pod konstrukcją można umieścić grubą warstwę materiału do izolacji akustycznej.

Aby wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy, można też zmienić drzwi wejściowe i uszczelnić okna. Takie działanie ma sens tylko wtedy, kiedy niekorzystne dźwięki dobiegają do wnętrza mieszkania, np. z klatki schodowej lub bezpośrednio z chodnika tuż przy budynku mieszkalnym.

Sposobów na wyciszenie mieszkania jest obecnie wiele – nowe technologie pozwalają na dostosowanie przestrzeni do naszych wymogów. Posiadanie mieszkania przy ruchliwej ulicy w obecnych czasach nie stanowi więc już tak wielkiego problemu, jak kilkanaście lat temu. Liczy się pomysł!

Podsumowanie - wyciszenie mieszkania jest możliwe nawet przy ruchliwej ulicy

Podsumowując: najlepszym sposobem walki z hałasem przedostającym się z ulicy do mieszkania jest po prostu świadomy zakup nieruchomości. Warto wybierać lokale, które są budowane blisko terenów zielonych. To najskuteczniejszy sposób, aby uniknąć problemów z niekorzystnymi dźwiękami i mieć pewność, że mieszkanie spełnia wszelkie normy hałasu wynikające z ustaw.

Jeśli zakup mieszkania został już sfinalizowany, trzeba pomyśleć o skutecznych sposobach walki z hałasem. Wymiana drzwi i okien na dźwiękoszczelne, osadzenie podłóg na matach wygłuszających oraz zamontowanie sufitu podwieszanego to podstawa, aby ograniczyć przenoszenie się dźwięków – zarówno pomiędzy mieszkaniami, jak i do wnętrza nieruchomości z ulicy.

Powiązane artykuły

23.04.2024
Aranżacja przedpokoju w bloku wymaga uwzględnienia wielu czynników decydujących o jego funkcjonalności i estetyce. Rozmiar i kształt pomieszczenia, przeznaczenie oraz styl życia mieszkańców to...
20.02.2024
Planowanie idealnego mieszkania dla czteroosobowej rodziny to zadanie wymagające uwzględnienia wielu czynników, od przestrzeni życiowej po funkcjonalność każdego pomieszczenia.
20.02.2024
Rozumienie różnic między klasami mieszkań na rynku nieruchomości jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji o ich zakupie.
26.10.2023
Dobranie dobrego oświetlenia do mieszkania jest kluczowym elementem jego aranżacji.
10.07.2023
Zabudowa balkonu to rozwiązanie, które jest coraz chętniej wybierane przez właścicieli domów czy mieszkań. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy chcą maksymalnie wykorzystać przestrzeń swojego...