V M F

Mieszkanie na ostatnim piętrze – plusy i minusy takiego rozwiązania

Kupno własnego mieszkania to marzenie wielu Polaków. Kiedy wreszcie nadchodzi moment wyboru swojego idealnego ”M”, nagle okazuje się, że pojawia się przed nami całkiem sporo dylematów. Mieszkanie nowe czy z drugiej ręki? W mieście czy pod miastem? Na parterze czy ostatnim piętrze? Szczególnie ta ostatnia kwestia, może nasuwać sporo wątpliwości. Przed wyborem kondygnacji, warto przeanalizować wszelkie plusy i minusy lokalu na ostatnim piętrze.

Kupujemy mieszkanie. Które piętro wybrać?

Kiedy już wybierzemy dewelopera, dzielnicę oraz budynek mieszkalny, wtedy pozostaje nam zdecydowanie się na jedno ze znajdujących się tam mieszkań. Lokal na parterze, konkretnym piętrze, a może na poddaszu? Decyzję tę należy dokładnie przeanalizować.

Moda na budowanie dziesięciopiętrowych bloków jeszcze nie minęła, ale dominującym trendem wśród deweloperów jest budowa kilkupiętrowych, wygodnych budynków z szerokimi klatkami schodowymi, windami i wszelkimi udogodnieniami. Każda z kondygnacji ma oczywiście swoje plusy i minusy. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się jednak lokale umieszczone na parterze lub ostatnim piętrze. Skąd moda i popyt na ten drugi wybór?

Zalety i wady mieszkania na ostatnim piętrze

Stylowe i klimatyczne lofty kojarzą nam się z niepowtarzalnym klimatem oraz wyczuciem stylu. Takie mieszkania oglądamy w filmach i serialach. Niestety w życiu codziennym tego typu wnętrze nie jest łatwe do osiągnięcia. Namiastkę niepowtarzalnego klimatu modnych loftów można spróbować odtworzyć w mieszkaniu na ostatnim piętrze. Co jeszcze ma nam do zaoferowania tego rodzaju lokal?

  • Niesamowity widok z okna – nawet niezbyt wysokie budynki zapewniają malowniczy widok rozciągający się na okolicę. Dzięki temu kawa na balkonie smakuje wyjątkowo dobrze.
  • Jasną, słoneczną przestrzeń – mieszkania na ostatnich piętrach to zazwyczaj najlepiej nasłonecznione lokale, dzięki czemu we wnętrzu panuje przytulna atmosfera.
  • Ciszę i spokój – ogromną zaletą mieszkań na najwyższych kondygnacjach jest brak hałasu dobiegającego z zatłoczonej oraz ruchliwej ulicy.
  • Prywatność – mieszkając na ostatnim piętrze, jesteśmy zdecydowanie mniej narażeni na wzrok wścibskich sąsiadów.
  • Brak sąsiadów na górze – dzięki temu nie musimy obawiać się zalania czy innych niespodzianek nad naszymi głowami.
  • Czystą klatkę schodową – nie przechodzi tamtędy tyle osób, więc utrzymanie czystości nie sprawia kłopotu.
  • Taras na dachu – niektóre z mieszkań posiadają bonus w postaci tarasu na dachu. Dzięki temu możemy poczuć się naprawdę luksusowo.
  • Dwupiętrowe mieszkanie – często na ostatnich piętrach są tworzone dwupiętrowe mieszkania o większej przestrzeni. To doskonała propozycja dla osób, które potrzebują więcej miejsca do życia.

Oczywiście mieszkanie na ostatnim piętrze nie jest także pozbawione wad. Ostatnia kondygnacja zazwyczaj nie jest przeznaczona dla:

  • Osób starszych – niestety mieszkanie na wysokości może być kłopotliwe, np. kiedy w budynku nie ma windy lub jest ona w remoncie.
  • Osób lubiących niskie temperatury – na ostatnim piętrze latem jest zazwyczaj cieplej niż na parterze. Aczkolwiek nowoczesne budownictwo oraz rozwiązania techniczne zazwyczaj radzą sobie i z tym problemem.

Mieszkania na ostatnim piętrze. Wzrost popularności

Więcej zalet niż wad – to z pewnością można powiedzieć o lokalach na wysokich kondygnacjach. To właśnie dlatego mieszkania na ostatnim piętrze cieszą się ogromną popularnością. Ponadto możliwość stworzenia stylowego, niepowtarzalnego klimatu, dzięki np. oknom dachowym lub przestronnemu tarasowi na dachu sprawia, że coraz więcej osób decyduje się zamieszkać na najwyższych piętrach.