V M F

Mały ogród, wielki problem? Pomysły na aranżacje małego ogródka w bloku

Jeśli myślisz, że mały ogródek w bloku nie daje żadnych możliwości, to zobacz nasze pomysły na kreatywne aranżacje, które sprawią, że pokochasz to miejsce. Do dzieła!

Jak zagospodarować mały ogródek?

Pamiętaj, że nie liczą się metry kwadratowe, a Twój zmysł i pomysł na aranżację małego ogródka. Jeśli chcesz się odgrodzić od sąsiadów, wybierz prosty, formowany żywopłot, ale nie na wszystkich bokach ogrodu. Uwielbiane przez Polaków tuje niekoniecznie będą dobrym rozwiązaniem – w krótkim czasie mocno się rozrosną i z biegiem czasu zabiorą dostęp do światła. Na jednym z boków ogrodzenia możesz posadzić małe kwitnące drzewo np. wiśnię japońską. Innym ciekawym pomysłem będzie sadzenie hortensji bukietowej, roślin trawiastych lub niskich zimozielonych.

Jeśli lubisz naturę, późną wiosną możesz posiać mieszankę kwiatów polnych, które stworzą urozmaiconą łąkę. Będą świetnie przyciągały kolorowe motyle i stworzą doskonałe środowisko do życia dla owadów (zapylaczy).

Nawet w małym ogródku możesz stworzyć własne uprawy ziół i warzyw. Wystarczy kilka skrzynek z dobrym podłożem. W ogródkach w bloku sprawdzą się wszelkie zioła: bazylia, oregano, tymianek, szczypiorek oraz sałaty, szpinak, a nawet jarmuż, który możesz posiać w kwietniu i w sierpniu.

Pamiętaj jednak o dostępie do światła i zaplanuj uprawy według nasłonecznienia. Jeśli dostęp do promieni słonecznych jest ograniczony, lepiej będzie wybrać takie rośliny, które dobrze czują się w półcieniu. Jeśli z kolei w ogródku jest niewiele miejsca, wybierz jeden stojak z kilkoma poziomami skrzynek lub powieś je wraz z donicami na balustradzie ogrodzenia i specjalnie zamontowanych w tym celu hakach.

Co oprócz roślinności jest ważne w aranżacji małego ogródka w bloku? Dobre wrażenie robi odpowiednia podłoga tarasowa, trawnik oraz wytyczone mini ścieżki, które można gustownie i klimatycznie oświetlić. Na rynku dostępne są specjalne maty i dywany tarasowe odporne na działanie czynników atmosferycznych. Jeśli masz mały ogródek, zrezygnuj z trawnika – ciężko będzie go kosić oraz dbać o jego wygląd. Dobrym pomysłem jest położenie maty tarasowej – na której można postawić np. meble ogrodowe.

Ciekawy efekt zapewnią również ścieżki z kamyków. Można je kupić w paczkach, w różnych kolorach i wielkościach w niewysokich cenach.

Aranżacja małego ogródka

Aranżacja małego ogródka w bloku zakończy się powodzeniem, jeśli dobierzesz odpowiednie oświetlenie. To klucz do stworzenia klimatycznej przestrzeni. Jeśli Twój ogródek ma stały dostęp do światła, postaw na lampy solarne, które w dzień nagromadzą energię ze słońca. Idealne na tarasy i ogródki są również łańcuchy świetlne tzw. girlandy. Atmosferę będą tworzyły lampiony, które możesz wykonać samodzielnie ze słoików czy metalowych puszek.

Gdy brakuje Ci miejsca na meble ogrodowe, dobrym rozwiązaniem mogą być pufy, miękkie siedziska czy składane leżaki. Nawet w małym ogródku w bloku warto zainwestować w tkaniny i inne miękkie materiały. Jeśli masz zadaszenie, przepięknie wyglądać będą białe zasłony lub zwiewne firanki – dodatkową ich funkcją będzie osłona przed owadami, wścibskimi sąsiadami lub parzącym słońcem.

Na zakończenie jeszcze jedną dobrą wskazówką w aranżacji małego ogródka w bloku będą huśtawki z makramy. Wyglądają pięknie, nie zajmują dużo miejsca, są proste w montażu i świetną nawiązują do stylu boho. Dopełnieniem takiego klimatu będą kwietniki z makramy i mnóstwo kolorowych poduszek.