V M F

Mała kuchnia – jak ją urządzić?

Urządzenie małej kuchni to wbrew pozorom nie takie trudne zadanie. Praktyczne zaaranżowanie przestrzeni, wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań oferowanych przez producentów wyposażenia i stosowanie uniwersalnych zasad projektowania sprawiają, że nowoczesna mała kuchnia przestaje nas ograniczać. Meble tworzone na wymiar, wstawienie wyspy czy zastosowanie odpowiednich kolorów frontów to tylko kilka sposobów na aranżacje wnętrza. Szukasz pomysłów jak urządzić małą kuchnię? W artykule podpowiemy Ci, w jaki sposób maksymalnie wykorzystasz dostępną przestrzeń i stworzysz kuchnie swoich marzeń.

Najważniejsze zasady planowania małej kuchni

Podczas planowania wystroju i aranżacji małej kuchni najważniejsze jest urządzenie jej zgodnie z zasadą trójkąta roboczego. Trójkąt ten dzieli przestrzeń na strefę zapasów i przechowywania, przygotowywania posiłków i zmywania naczyń oraz strefę gotowania. Trzymanie się tej zasady jest szczególnie ważne w mieszkaniach o niewielkim metrażu, ponieważ pozwala uniknąć nadmiaru rzeczy w przestrzeni, a tym samym braku komfortu podczas jej użytkowania. Jedną z najważniejszych rzeczy podczas wykończenia wnętrza małej kuchni jest wybór odpowiedniego kształtu zabudowy. Do wyboru mamy:

  • zabudowę jednorzędową, która idealnie sprawdzi się w długich i wąskich pomieszczeniach;
  • zabudowę w kształcie litery „L”, która świetnie sprawdzi się przy aneksach kuchennych. Jej specyficzna budowa pozwala wydzielić nie tylko miejsce do przechowywania i gotowania, ale także do spożywania posiłków. Jej atutem są także narożnik z dużą ilością miejsca.

W małej kuchni warto także zastosować jasne barwy i zadbać o dobre oświetlenie. Jeśli mamy taką możliwość, możemy także zwiększyć szerokość blatów do 80 cm, dzięki czemu zyskamy dodatkowe miejsce na głębsze szafki kuchenne.

Wybór mebli – jak umeblować małą kuchnię?

Jak umeblować małą kuchnię w bloku? Jest na to kilka sposobów. Najważniejsze jest dokładne przemyślenie, czego będziemy potrzebować, a z czego możemy zrezygnować. Aranżacja małej kuchni wymaga kompromisów. Dlatego też jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań będzie zakupienie zestawu mebli kuchennych. Przy ich projektowaniu warto zdać się na pomoc specjalistów, którzy podpowiedzą nam najbardziej funkcjonalne rozwiązania dostosowane do dostępnej przestrzeni. Kolejnym dobrym i estetycznym pomysłem jest także wykorzystanie ścian i zabudowanie ich szafkami. Dzięki temu zyskamy wiele dodatkowej przestrzeni na przechowywanie sprzętów czy jedzenia.

Ciekawe rozwiązania na przechowywanie

W małej kuchni sposobów na przechowywanie rzeczy jest naprawdę wiele. Do dyspozycji mamy nie tylko szafki czy narożniki, ale także haczyki, relingi czy listwy magnetyczne. Nowoczesne meble kuchenne często posiadają wbudowane kosze, wieszaki i organizery, które zdecydowanie ułatwiają aranżację przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem jest także zabudowa sięgająca do sufitu, dzięki czemu rzeczy, których używamy rzadziej, mogą znaleźć swoje miejsce na górnych półkach. Dobrym rozwiązaniem będzie także stworzenie ciągu zamykanych głębokich szafek, mieszczących w sobie wiele sprzętów i zapasów.

Wielofunkcyjne meble – jak oszczędzić miejsce

Cechą pomysłowo urządzonej małej kuchni w bloku powinno być wykorzystanie mebli wielofunkcyjnych, a więc charakteryzujących się różnym przeznaczeniem. Warto również postawić na sprzęty o mniejszych gabarytach.

Oto przykłady wielofunkcyjnych lub dostosowanych do mniejszych przestrzeni mebli do małej kuchni:

  • piekarnik z funkcją mikrofali zamiast piekarnika tradycyjnego, który zabiera dużo miejsca,
  • wąska zmywarka – szerokość 45 cm powinna być optymalna;
  • jednokomorowy zlew z ociekaczem lub dwukomorowy bez ociekacza;
  • dwupalnikowa płyta zamiast tej z czterema palnikami;
  • mała lodówka zamiast dużej lodówko-zamrażarki.

Aranżacja małej kuchni wymaga również niekiedy wyboru mebli mobilnych lub składanych. Pozwoli to zachować potrzebne wyposażenie przy jednoczesnej oszczędności wolnego miejsca.

Wykorzystanie przestrzeni

Optymalne wykorzystanie przestrzeni w aranżacji małej kuchni nie powinno jednak ograniczać się tylko to wyboru wielofunkcyjnych mebli o mniejszych gabarytach. Warto również pamiętać o ich odpowiednim ustawieniu i wykorzystaniu. Pomysł na małą kuchnię powinien zawierać w sobie praktyczne rozplanowanie miejsca. Można to osiągnąć dzięki zastosowaniu takich mebli do małej kuchni, jak narożne szafki z obrotowymi półkami, rozkładane stoliki i blaty, małe półeczki na przyprawy czy wieszaki magnetyczne na noże.

Chcąc zaoszczędzić na każdym centymetrze małej kuchni w bloku – szczególnie w mieszkaniach o metrażu poniżej 40 m² – należy również rozplanować przechowywanie naczyń, sztućców i innych niezbędnych sprzętów. Może okazać się, że w tym celu w pełni wystarczająca okaże się jedna lub dwie niewielkie półki (górne i dolne) zamiast wielkiej zabudowy.

Aranżacja małej kuchni – podsumowanie

Posiadanie małej kuchni w bloku wiąże się z koniecznością jej pomysłowego i praktycznego urządzenia. Nie jest to zadanie łatwe, jednak przy odrobinie pomysłowości aranżacja małej kuchni może okazać się niezwykle udana. Warto pamiętać przede wszystkim o najważniejszych zasadach planowania, wyborze odpowiednich i wielofunkcyjnych mebli i optymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni.