V M F

Łódź – czy to dobry rynek dla mieszkań pod wynajem?

Posiadasz środki do zainwestowania i zastanawiasz się jak je ulokować? Z pewnością warto rozważyć nieruchomości. Zakup mieszkania pod dzierżawę to gwarancja stałego przychodu i pewnego zwrotu z inwestycji. Zysk może być jeszcze większy, gdy zainwestujesz w dużym mieście, w którym dostępnych jest mnóstwo ofert, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jedyną przeszkodzą w nabyciu inwestycji może wydawać się cena. Nie trzeba jednak wybierać mieszkania w najdroższych miastach w Polsce. Wybór odpowiedniego miejsca pozwoli zaoszczędzić sporo oszczędności na zakupie – przy jednoczesnych wysokich stawkach czynszu, gwarantujących szybki zwrot z inwestycji. Właśnie takie szanse stwarza Łódź.

Rynek pierwotny czy wtórny – co wybrać na wynajem w Łodzi?

Pierwszą decyzją, z jaką trzeba się zmierzyć przed zakupem mieszkania, jest wybór między rynkiem pierwotnym a wtórnym. Każdy z nich ma swoje zalety. W przypadku łódzkiego rynku wtórnego największą korzyścią jest możliwość zakupu lokalu w zabytkowej kamienicy, przestrzeni postindustrialnej czy klimatycznym budownictwie sprzed kilku dekad. Liczba możliwości jest ogromna, ponieważ każda dzielnica oferuje mieszkania z drugiej ręki. Takie mieszkania najchętniej wynajmują studenci. Wyzwaniem może być jednak adaptacja przestrzeni pod indywidualne potrzeby oraz remont – droższy niż w przypadku zakupu lokalu od dewelopera. Niższy standard może też utrudnić sprzedaż takiego mieszkania w przyszłości.

Jakie zalety ma zakup nowego mieszkania pod wynajem w Łodzi? Mieszkania w nowym budownictwie umożliwiają wyższą stawkę czynszu. Dodatkowo, tego typu lokale będzie łatwiej sprzedać w przyszłości, jeśli właściciel zmieni zdanie i postanowi znaleźć dla niego nowego nabywcę. Część najemców preferuje mieszkania w wyższym standardzie. Należą do nich wykształceni profesjonaliści, szczególnie zagraniczni, lub młode rodziny. Takie mieszkania są wygodniejsze, gdyż łatwiej dopasować je do indywidualnych potrzeb. Niekwestionowaną zaletą jest też bezpieczeństwo i nowa infrastruktura. Nowe osiedla deweloperskie są ogrodzone lub zapewniają ochronę i monitoring. Ponadto wyróżnia je dobrze zagospodarowana przestrzeń, z placami zabaw dla dzieci oraz lokalami usługowymi. Dla wielu potencjalnych najemców może to być ostateczny i decydujący argument.

Dochód z wynajmu mieszkania uzależniony jest od wielu czynników, takich jak aktualne trendy rynkowe, lokalizacja czy też dostępna infrastruktura w bliskim otoczeniu. Są to czynniki decydujące o tym, że zarówno nieruchomości komercyjne, jak i mieszkalne zyskują na wartości. Między innymi z tego powodu najlepszym wyborem miejsca na tego typu zakup są lubiane i modne dzielnice miast, gdzie chętnych na wynajem nigdy nie brakuje. Takim dzielnicami w Łodzi są z pewnością Stare Polesie, Śródmieście i Bałuty.

Kupno nowego mieszkania pod wynajem w Łodzi – co warto wiedzieć?

Jeśli chodzi o ceny mieszkań, średnia cena za metr kwadratowy na rynku pierwotnym w roku 2020 wynosiła 6 600 zł. To zdecydowanie taniej niż w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu czy Poznaniu. Osoby, które chcą nabyć nowy apartament w Stolicy, muszą liczyć się ze średnią ceną na poziomie 10 800 za m2. Najdroższy w Polsce jest jednak Sopot, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić 16 700 zł. Patrząc na to zestawienie, można śmiało stwierdzić, że Łódź oferuje nowe mieszkania w atrakcyjnych i przystępnych cenach. Łódź jest także dużym i rozwijającym się miastem – trzecim co do liczby mieszkańców i czwartym co do wielkości w Polsce. Życie w Łodzi gwarantuje wszelkie atrakcje, które oferuje nowoczesne, szybko rozwijające się miasto. Z tego powodu studenci, młodzi profesjonaliści, ale i małżeństwa najczęściej znajdują się na liście najemców mieszkań.

Jak kształtują się ceny mieszkań na wynajem w Łodzi w dobie pandemii? Średnia cena najmu mieszkania w Łodzi wyniosła w maju 2021 roku 1865 zł – w porównaniu do kwietnia 2021 jest to spadek wysokości o 8,4%. Przykładowo średnia cena najmu mieszkania do 38 m2 wyniosła w maju br. w Łodzi 1294 zł¹. Spadek cen jest głównie związany z chwilowym odpływem studentów, dlatego nie ma powodu do obaw. Powrót studentów i pracowników biurowych do miasta ponownie podwyższy ceny czynszów. W związku z tym lepiej nie odkładać decyzji o zakupie mieszkania pod wynajem - jest to ciągle najbezpieczniejszy sposób na ulokowanie kapitału i pewny zwrot.

Rok 2020 nie był łaskawy dla właścicieli mieszkań. Jednak nawet w tych trudnych czasach Łódź i Wrocław uplasowały się na dwóch pierwszych miejscach, jeśli chodzi o rentowność mieszkań pod wynajem. Najbardziej opłacalną inwestycją okazały się mieszkania jednopokojowe, a tuż za nimi – dwupokojowe. Najmniej opłacalne są z kolei trzypokojowe lokale mieszkalne.

Gdzie w Łodzi najlepiej zakupić mieszkanie deweloperskie pod wynajem?

Najwyższe ceny na rynku pierwotnym mają mieszkania w Śródmieściu, gdzie mediana cen za m2 w 2020 roku wyniosła 7 800 zł. Cena nie powinna jednak odstraszać, gdyż oznacza, że właśnie ten rejon cieszy się największym zainteresowaniem. Dynamiczna dzielnica, doskonale skomunikowana z miastem, pełna życia, dostarczająca rozrywek kulturowych, oferująca modne lokale – to właśnie w takich miejscach młodzi ludzie chcą wynajmować mieszkania. Dla właściciela oznacza to, że nawet w dobie kryzysu znajdą się chętni na najem. Najniższe ceny mieszkań z kolei oferują dzielnice Górna i Widzew, gdzie mediana cen w 2020 roku osiągnęła 6 200 zł/m2. W tych rejonach chętnie kupowane są mieszkania na własność, a nie pod wynajem.

Gdzie powstaje najwięcej mieszkań deweloperskich w Łodzi? W tej dziedzinie zdecydowanie przodują wschodnie obrzeża miasta. Klientami są najczęściej młode rodziny z dziećmi, które kupują mieszkania na własny użytek. Jeśli chodzi o centralne dzielnice, najwięcej nowych inwestycji buduje się w Starym Polesiu. Z kolei w Śródmieściu powstaje ich najmniej, zatem każda z nich jest prestiżowa i bardzo atrakcyjna. Tutaj dominują zwłaszcza inwestycje o podwyższonym standardzie. Wybór mieszkania na wynajem w Śródmieściu to więc szansa na stworzenie doskonałej oferty dla bardziej wymagających najemców, a co za tym idzie podwyższenia stawek czynszu.