V M F

Łódź – awangardowe miasto kontrastów. Dlaczego warto w nim zamieszkać?

Łódź to jeden z najciekawszych punktów na mapie Polski. Przez wiele lat zapomniana, dzisiaj na nowo odzyskuje blask i utraconą niegdyś świetność. Ta awangardowa, artystyczna lokalizacja to świetne miejsce do życia dla każdego – zarówno młodych i aktywnych osób wchodzących dopiero na rynek pracy, jak i doświadczonych zawodowców szukających alternatywnych dróg rozwoju. Świetnie odnajdą się tutaj rodziny z dziećmi, nowocześni single i ustatkowani emeryci o artystycznej duszy. Bo Łódź przyciąga indywidualistów. Dlaczego tak jest i czy warto przenieść tu swoje życie? Sprawdzamy!

Light Move Festival35(js)

Łódzkie historie

Historia Łodzi jest silnie związana z przemysłem. To tutaj rozwijało się włókiennictwo, to Łódź nazywano ziemią obiecaną, na której można było sporo się dorobić i szybko zmienić swój status społeczny. Gwałtowny rozwój tej gałęzi przemysłu nastąpił w XIX wieku i trwał przez cały wiek XX. W jego wyniku Łódź stała się jednym z większych na świecie ośrodków branży włókienniczej. Niestety, wraz ze zmianami ustrojowymi i nadejściem lat 90., właściwie cały ten przemysł upadł. A Łódź zmieniła się nie do poznania – z jednego z gigantów gospodarczych stała się miastem na krawędzi upadku. Na szczęście łodzianie nie zrezygnowali ze swojego miasta, które powoli, ale regularnie przyciągało nowych inwestorów. Na początku XXI wieku Łódź na nowo stała się jednym z ciekawszych punktów rozwoju. Pojawiły się tutaj zakłady produkujące sprzęt AGD oraz ich dostawcy. Powstała fabryka Gillette, zakład Dell i Indesit. I miasto znów zaczęło intensywnie się rozwijać.

Artystyczne zacięcie

Wraz z rozwojem przemysłu w siłę rośnie cała aglomeracja. Do Łodzi zjeżdżają ludzie szukający pracy i chcący tutaj na nowo budować swoje życie. Przenoszą się całe rodziny, aktywni single i osoby, które pragną zmienić zawód. Bo fabryki nie są jednymi zakładami, które tu znajdziemy. Rozwija się handel, rozwijają usługi, odbudowę zaczyna włókiennictwo. Do miasta zjeżdżają również artyści, którzy cenią Łódź za jej niebanalny, industrialny charakter. Tutaj nowoczesność w płynny sposób łączy się z historią, tworząc niepodrabialny, charakterystyczny klimat. To miasto sprzeczności i kontrastów oraz doskonałe miejsce do życia dla indywidualistów.

Tu warto żyć

Nic dziwnego, że mieszkania deweloperskie w Łodzi pojawiają się bardzo szybko. Rynek musi nadążyć za zwiększającą się stale populacją miasta. A ta faktycznie nieustannie rośnie. Co ciekawe, ceny mieszkań w Łodzi są wciąż sporo niższe od tych w innych dużych miastach. To jeden z czynników, które sprawiają, że tak wiele osób przenosi się tutaj z Gdańska czy Warszawy. Pracy jest sporo, klimat przyciąga, tereny zielone zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. A koszty życia są wciąż znacznie niższe niż w innych metropoliach. I za to właśnie kochamy Łódź – bo jak żadne inne miasto łączy w sobie wygodę, awangardowy styl i komfort życia.