V M F

Kredyt na wykończenie mieszkania – czy warto się na niego zdecydować?

Papierowy dom i monety na blacie biurka

Wykończenie mieszkania to nieodłączny element zakupu nowej nieruchomości. Jego koszt może być dużym wyzwaniem finansowym. Z tego powodu wiele osób zainteresowanych jest zaciągnięciem kredytu na wykończenie mieszkania. W artykule odpowiadamy na pytanie o to, na czym polega ten rodzaj pożyczki i czy warto z niej skorzystać.

Spis treści:

 1. Czym jest kredyt na wykończenie mieszkania?
 2. Jak uzyskać kredyt na wykończenie mieszkania?
 3. Czy warto wziąć kredyt na wykończenie mieszkania?
 4. Kredyt na wykończenie mieszkania – kto powinien z niego skorzystać?
 5. Kredyt na wykończenie mieszkania – podsumowanie

Czym jest kredyt na wykończenie mieszkania?

Kredyt na wykończenie mieszkania to rodzaj udzielanej z banku pożyczki na dowolny cel. Może być ona wykorzystana na pokrycie kosztów wynikających z remontu i wykończeniem mieszkania, a także zakup wyposażenia i niezbędnych sprzętów. Finansowane z kredytu wykończenie mieszkania może obejmować prace remontowe dotyczące:

 • podłóg, ścian wewnętrznych, sufitów i schodów,
 • kładzenia tynków, okładzin, płytek, parapetów wewnętrznych,
 • malowania i gruntowania powierzchni płaskich,
 • zakupu i montażu wyposażenia kuchni i łazienki (armatury),
 • zakupu i montażu elementów instalacji (wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej czy ogrzewania centralnego),
 • zakupu i montażu oświetlenia oraz sprzętu RTV/AGD,
 • zakupu mebli.

Przeznaczane przez bank na realizację powyższych celów środki finansowe nie są „kredytem hipotecznym na wykończenie mieszkania”, lecz pożyczką mogącą być zrealizowaną na dowolne wydatki związane z remontem. Z tego powodu nie istnieje potrzeba przedstawiania kredytodawcy kosztorysu ani harmonogramu realizacji przewidzianych prac wykończeniowych.

Szukasz kredytu na wymarzone mieszkanie? Sprawdź jak nasi partnerzy kredytowi mogą pomóc!

Jak uzyskać kredyt na wykończenie mieszkania?

Podobnie jak w przypadku innych udzielanych przez bank pożyczek, uzyskanie kredytu na wykończenie mieszkania obarczone jest pewnymi formalnościami i wymogami, które należy spełnić. Kupno wymarzonego mieszkania wymaga w tym przypadku udokumentowania zdolności kredytowej, czyli zdolność do spłaty rat kredytu wraz z odsetkami w wyznaczonych przez umowę terminach. Aby udowodnić bankowi swoją zdolność kredytową, należy przygotować dokumenty związane przede wszystkim z:

 • wysokością zarobków lub innych uzyskiwanych regularnie dochodów,
 • formą umowy świadczenia pracy (preferowana jest umowa o pracę),
 • wydatkami i kosztami utrzymania,
 • historią kredytową (informacjami o spłatach zaciągniętych wcześniej pożyczek, kredytów czy rat).

W przypadku potrzeby uzyskania kredytu na wykończenie mieszkania, niezbędne jest również ustalenie konkretnej kwoty finansowania. Często jest to zadanie niełatwe, ponieważ wstępne szacunki kosztów prac remontowych mogą okazać się finalnie zbyt optymistyczne i zaniżone. Z tego powodu jeszcze przed złożeniem ostatecznego wniosku kredytowego warto na swój własny użytek skonstruować dokładny kosztorys przedsięwzięcia.

Czy warto wziąć kredyt na wykończenie mieszkania?

Zaciągnięcie kredytu na wykończenie mieszkania posiada wiele zalet. Ten rodzaj sfinansowania prac remontowych docenią przede wszystkim osoby, które nie posiadają dostatecznej ilości gotówki na doprowadzenie zakupionej nieruchomości do stanu umożliwiającego jej zamieszkanie. Częstym problemem napotykanym przez nabywców mieszkania jest bowiem brak wystarczających środków na jego wyposażenie i urządzenie. Dotyczy to szczególnie tych osób, które we wniosku o kredyt hipoteczny nie doszacowały ostatecznych kosztów, nie uwzględniły ceny prac wykończeniowych lub otrzymały niższą ilość środków od tych wnioskowanych w ramach kredytu hipotecznego (na przykład ze względu na niewystarczającą zdolność kredytową).

W konsekwencji koniecznością jest „życie w remoncie”, czyli wprowadzenie się do mieszkania, które wymaga jeszcze przeprowadzenia gruntownych prac wykończeniowych. Jest to sytuacja niekomfortowa, męcząca i stresująca, która może niekiedy trwać nawet przez wiele tygodni potrzebnych do doprowadzenia mieszkania do stanu pełnej używalności.

Warto przeczytać: Kupno mieszkania za gotówkę: poradnik zakupu krok po kroku

Kredyt na wykończenie mieszkania – kto powinien z niego skorzystać?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Dokładna odpowiedź na to pytanie nie jest oczywiście możliwa – cena prac remontowych zależy od metrażu mieszkania i standardu wyposażenia, jakie chce się nabyć. Przyjąć jednak należy, że koszt wykończenia nieruchomości zakupionej w stanie surowym lub deweloperskim to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wysokość ta przerasta niekiedy możliwości finansowe wielu nabywców mieszkań. Kredyt na wykończenie mieszkania to rozwiązanie dedykowane właśnie ich potrzebom. Sprawdzi się szczególnie dla osób nieposiadających dużych oszczędności i wysokich miesięcznych dochodów. Przy każdej umowie kredytowej warto jednak dokładnie zapoznać się z harmonogramem i wysokością rat oraz wysokością odsetek.

Kredyt na wykończenie mieszkania – podsumowanie

Koszty wynikające z prac wykończeniowych nabytej nieruchomości mogą stanowić dla wielu osób wydatek przekraczający ich możliwości finansowe. W takiej sytuacji kredyt na wykończenie mieszkania jest opcją wartą rozważenia.

Jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest brak konieczności sporządzania szczegółowego kosztorysu i harmonogramu prac jako warunku uzyskania pożądanej kwoty. Banki traktują bowiem kredyt na wykończenie mieszkania jako pożyczkę przeznaczoną na dowolnie wybrany przez klienta cel. Jej uzyskanie wymaga jednak udowodnienia wiarygodności kredytowej, która będzie zaświadczać zdolność do terminowego spłacania rat i odsetek. Pod tym względem pożyczka na cele związane z pracami wykończeniowymi nowo zakupionego mieszkania nie różni się od innych udzielanych przez banki kredytów.