V M F

Jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania od dewelopera, choć wydaje się jedynie formalnością, jest bardzo istotnym elementem całej transakcji. W końcu odbierając klucze do lokalu, chcemy mieć pewność, że konstruktorzy zadbali o każdy szczegół i od razu będziemy mogli zabrać się za urządzanie nabytego M. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy samodzielnym przekazaniu mieszkania? Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać

Jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania – dlaczego jest ważny?

Jaki jest cel przeprowadzenia technicznego odbioru mieszkania? Ma to przede wszystkim związek z upewnieniem się, czy deweloper dotrzymał wszystkich zobowiązań zawartych w umowie mieszkaniowej. Przekazane lokum powinno spełniać określone standardy, w przeciwnym wypadku niezbędne okażą się poprawki, co pociąga za sobą dodatkowe koszty. Mieszkanie objęte jest rękojmią – to oznacza, że w ciągu 5 lat za naprawę wszystkich usterek odpowiada deweloper.

Od czego zacząć?

Odbiór techniczny mieszkania najlepiej rozpocząć od dokonania dokładnych pomiarów pomieszczeń. W ten sposób upewnimy się, że oferowana powierzchnia jest w pełni zgodna z ustaleniami zawartymi w projekcie. Istotne jest także sprawdzenie, czy ściany pomieszczeń zbiegają się pod kątem prostym, oraz czy nie ma w nich delikatnych odchyłów. Sprawdzenia wymaga także podłoga. Wszelkie nierówności mogą odbić się później na stanie wybranej przez nas powierzchni podłogowej.

Okna i drzwi

Gdy już upewnimy się, że ściany i podłogi są w porządku, możemy przejść do kontroli okien oraz drzwi. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na szczelność, ale nie zapominajmy o walorach estetycznych. Wskazanie wszelkich zarysowań i uszkodzeń jest bardzo ważne. Okazanie certyfikatu i gwarancji w przypadku drzwi może poskutkować obniżeniem opłat ubezpieczeniowych.

Instalacje

W kolejnym kroku możemy przejść do sprawdzenia instalacji wodnokanalizacyjnej oraz elektrycznej. Oczywiście nie mamy możliwości, by samodzielnie w pełni sprawdzić jej stan, warto opierać się jednak na planach budynku uzyskanych od dewelopera.

Balkon

Jeśli nasze mieszkanie wyposażone jest w balkon lub taras, tam także powinniśmy sprawdzić efekty pracy robotników. Zwróćmy uwagę na jakość ułożenia płytek oraz wykończenie elementów takich jak barierki. Ich zewnętrzne powłoki narażone są na działanie skrajnych warunków atmosferycznych. Szybkie korodowanie może sprawić, że usterki wyłonią się już przy okazji pierwszej zimy. Zatroszczmy się o to, jeśli chcemy uniknąć szybkiego remontu. W poszukiwaniu mieszkań w wysokim standardzie warto zainteresować się ofertą osiedla Profbud na Gocławiu w Warszawie. Deweloperzy stawiają tu na najwyższą jakość wykończenia, oddając lokatorom do użytku nowoczesne apartamenty utrzymane w najwyższym standardzie.