V M F

Inspiracje dla rodziców, czyli najpiękniejsze aranżacje pokoju dziecięcego

Z naszego poradnika dowiesz się, jak urządzić pokój dziecka zgodnie z najnowszymi trendami. Pokażemy pomysły na aranżacje i zainspirujemy do modnego urządzenia pokoju. Pokój dziecka spełnia wiele funkcji. Jest sypialnią, miejscem zabaw i przyjmowania rówieśników oraz przestrzenią do nauki i rozwijania zainteresowań. Królestwo maluchów rośnie razem z nimi i wraz z czasem zmienia swój wystrój.

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Pierwszą zasadą powinno być bezpieczeństwo. Wybieramy takie meble, dodatki i produkty, aby były dostosowane do wieku dziecka. Farba do malowania ścian powinna być bezpieczna dla zdrowia i nie powodować alergii. Dodatkowo warto wybrać taką, która jest trwała i odporna na częste zmywanie – by móc bez problemu usunąć ślady np. po kredkach czy brudnych rączkach.

Za pomocą farb i kolorów na ścianach w łatwy sposób możemy również wydzielić strefy w pokoju. Polecamy wybrać maksymalnie 3 kolory do całej aranżacji – w ten sposób unikniemy wizualnego bałaganu (mnóstwo zabawek w różnych kolorach może kłócić się z wieloma odcieniami na ścianach).

Dobrym pomysłem jest zastosowaniem także jasnych barw, a na jednej ścianie wykonanie bajkowej aranżacji. Może być to ulubiony motyw dziecka, np. podróż na Księżyc (proste wykonanie z szablonu), zielony las czy kolorowe łąki. Ciekawą opcją będzie użycie farby kredowej i pozostawienie dziecku miejsca na ścianie na własną twórczość. Przedszkolakom można wydzielić kawałek ściany do wieszania rysunków i prac wykonanych podczas zajęć – niech stworzą swoją własną galerię sztuki.

Pokój dla dziecka aranżacje

Kolejny punkt przy aranżacji pokoju dziecięcego to podłoga. Z uwagi na alergie lepiej zrezygnować z dywanów z długim włosiem, które gromadzą kurz i roztocza. Najnowsze trendy wskazują na naturalne materiały: drewno i wykładziny z surowców naturalnych. Wnętrze ocieplą chodniczki, małe dywany i maty np. z bawełny. Wybierz takie, by z łatwością móc wrzucić je do pralki i uprać.

Przy aranżacji pokoju dziecięcego istotne będzie oczywiście oświetlenie. Must have to lampka nocna lub delikatne dekoracje świetlne przy łóżku malucha. Równie ważne będzie światło do nauki i odrabiania lekcji. Punktowa lampka na biurku może być bezprzewodowa, aby w razie potrzeby móc użyć jej także w innym miejscu.

Biurko z kolei dobrze jest ustawić w pobliżu okna, na prawej lub lewej ścianie, aby maksymalnie wykorzystać światło dzienne. Krzesło nie powinno być jednak skierowane „plecami” do niego. W przypadku nauki zdalnej trzeba zapanować nad odbijaniem światła od monitora oraz o widoczność na kamerkach internetowych – światło padające bezpośrednio na monitor i urządzenie może zniekształcić obraz.

Aranżacje pokoju dziecięcego

Przy wyborze mebli do pokoju dziecięcego najlepiej kierować się zasadą minimalizmu. Dobrze jest postawić na meble niezbędne – przydadzą się łóżko, biurko, szafa lub komoda na ubrania + różne pojemniki na przechowywanie. Dzieci rosną bardzo szybko więc meble typowo dziecięce lub młodzieżowe za kilka lat staną się po prostu nieaktualne. Kup albo te, które rosną z dzieckiem np. łóżko, albo wybierz takie, które mogą być uniwersalne.

Świetnym pomysłem będzie natomiast postawienie w pokoju tipi – namiotu dla dzieci, czy zawieszenie hamaku lub huśtawki. To doskonały pomysł na podbicie dziecięcego serca!

Najnowsze trendy w aranżacjach pokoju dziecięcego na 2022 rok to wygoda, funkcjonalność, minimalizm, używanie naturalnych materiałów i tworzenie inspirujących stref do zabaw pobudzających wyobraźnię. Bardzo istotne jest również tworzenie komfortowych warunków do nauki zdalnej – wybór ergonomicznych foteli, wygodnych biurek i zapewnienie naturalnego światła.