V M F

Fort Bemowo czyli Fort Bema, atrakcja dzielnicy Warszawy

Dzielnica Warszawy Bemowo jest kojarzona głównie z funkcjonującym tu lotniskiem wojskowym i osiedlem bloków z wielkiej płyty. Jednak jej militarna historia sięga jeszcze czasów rosyjskich zaborów, za sprawa wybudowanego pod koniec XIX wieku fortu. Jakie tajemnice kryje ta niesamowita budowla?

Fort Bema

© Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3a/Fort_Bema_4.jpg, Autor: Jakub Góral, licencja CC BY 2.5


Bemowo to jedna z dzielnic Warszawy, która może pochwalić się niecodziennym zabytkiem jakim jest doskonale zachowany zespół fortyfikacji wybudowanych pod koniec XIX wieku. Niedawno został zrewitalizowany a na jego terenie powstał między innymi duży park dla mieszkańców. W okolicy buduje się także sporo nowych osiedli. Czy znasz historię tej części stolicy?

Od czasów zaborów...

Fort początkowo swoją nazwę brał od pobliskiej wsi Parysów, która obecnie została już wchłonięta przez tkankę miejską. W okresie zaborów, Rosjanie postanowili ufortyfikować Warszawę, otaczając ją zespołem budowli o przeznaczeniu militarnym. Fortyfikacje były kilkukrotnie przebudowywane, a w 1909 roku władze carskiej Rosji wydały decyzję o całkowitej likwidacji Twierdzy Warszawa. Nie wiadomo do końca z jakiego powodu, ale w przypadku akurat fortu Bema, jego rozbiórka została przeprowadzona bardzo niedbale, dzięki czemu do dzisiaj mieszkańcy mogą podziwiać zachowane w dobrym stanie linie umocnień.

...przez okres okupacji...

Jednak na tym historia fortu się nie kończy. W okresie dwudziestolecia międzywojennego znajdowały się w nim zakłady przemysłowe produkujące amunicje. W trakcie wojny zostały przejęte przez Niemców, którzy zorganizowali tam skład broni i warsztaty samochodowe. W trakcie Powstania Warszawskiego toczyły się tam zacięte walki, a po zakończeniu wojny przez krótki czas funkcjonował w nim obóz jeniecki dla Niemców. To właśnie na warszawskim Bemowie, wśród pomieszczeń starego fortu, w latach 80 działał legendarny Centralny Wojskowy Klub Sportowy Legia.

...aż do współczesności

Pomimo burzliwej historii, naznaczonej dosyć mocno wątkami militarnymi, dzisiaj na terenie dawnego fortu funkcjonują pięknie zorganizowane tereny zielone. Coraz częściej mówi się również o walorach historycznych tego miejsca, oraz udostępnieniu go zwiedzającym. Obecnie na terenie Fortu Bema organizowane jest wiele imprez o charakterze historycznym. Mury fortu gościły między innymi w 2012 roku Mistrzostwa Świata w Sportowych Walkach Rycerskich. Cyklicznie odbywają się tam również koncerty, maratony i inne imprezy masowe. Bogata historia i piękna, zieleń umiejętnie wplecione w tkankę miejską, przyciąga również inwestorów, którzy chętnie budują w sąsiedztwie tej niecodziennej budowli nowoczesne osiedla. Mieszkasz w Warszawie i nigdy nie byłeś w tamtej okolicy? To idealne miejsce na spacer czy aktywny wypoczynek!