V M F

Czy warto kupować mieszkanie w czasach pandemii? Prognozy na 2021 rok

Ubiegłoroczne prognozy dotyczące rynku nieruchomości sprawdziły się w małym stopniu – zamiast spodziewanego spadku cen mieszkań nastąpił ich niewielki wzrost. Jakie są aktualne przewidywania i trendy w tej branży?

Branża nieruchomości w czasach koronawirusa

Rynek nieruchomości w 2020 roku pozostał w zaskakująco dobrej kondycji, mimo że zapowiadano jego poważne załamanie. Uczestnicy rynku nieruchomości, m.in. kupujący i deweloperzy, powinni być przygotowani na różne perspektywy i scenariusze przez najbliższe kwartały, gdyż sytuacja rozwija się dynamicznie. Jakie aktualnie trendy są widoczne na rynku?

Nowe mieszkania – ceny 2021

Przewiduje się, że w tym roku mieszkania również mogą podrożeć – wyższe ceny to wynik m.in. bardzo niskich stóp procentowych NBP, ale także nieustannie wysokiego popytu. Polacy nadal chętnie kupują mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego, mimo że zmieniły się ich potrzeby, oczekiwania i czynniki wpływające na decyzję o wyborze konkretnej nieruchomości. Więcej czasu spędzamy w domach, przez co zwracamy uwagę na dodatkowe aspekty, a decydując się na zakup nowego mieszkania, mamy inne wymagania niż dotychczas. To w dużej mierze kształtuje prognozy na rynku nieruchomości.

Mieszkanie jako lokata kapitału

Według prognoz ceny mieszkań mogą wzrosnąć, gdyż nieruchomości są postrzegane jako dobra i bezpieczna inwestycja – lokaty są bardzo nisko oprocentowane, inne możliwości lokowania gotówki niepewne, dlatego popyt na nowe mieszkania rośnie mimo pandemii. To również dobry moment, by kupić na przyszłość mieszkanie na wynajem.

Nieruchomości są jedną z najlepszych alternatyw lokaty kapitału. Co zasobniejsi Polacy przeznaczają więc coraz większe środki właśnie w mieszkania, tym samym napędzając dynamikę sprzedaży i podnosząc popyt na mieszkania deweloperskie. Popularne są nie tylko apartamenty w dużych miastach – jak Warszawa czy Wrocław, ale także w miejscowościach popularnych wśród turystów np. Hel czy Białka Tatrzańska.

Rośnie zainteresowanie mieszkaniami poza centrum

Z powodu możliwości pracy zdalnej więcej osób decyduje się na zakup większego mieszkania z dala od centrum. Znaczenie trybu home office wzrosło, okazało się też, że wielu pracowników będzie mogło wykonywać swoje obowiązki z domu na stałe, również po zakończeniu walki z pandemią, co w jeszcze większym stopniu skłania ich do poszukiwania swojego wymarzonego „M” w tzw. lokalizacjach middle.

Mieszkania z ogródkiem – parter w cenie

Mieszkania z ogródkiem cieszyły się zainteresowaniem rodzin z dziećmi lub seniorów, ale w czasach pandemii zyskały na dużej popularności. Dla wielu kupujących ogródek lub taras były priorytetem podczas wyboru mieszkania, ze względu na przymusowe spędzanie niemal całej doby w domu. Do tej pory nie były to najchętniej kupowane mieszkania. Ceny mieszkań w 2021 r. nadal mogą być zachętą, by kupić większy apartament z takim udogodnieniem poza centrum zamiast kawalerki w sercu Warszawy.