V M F

Czy mieszkanie z aneksem to dobry wybór? Jak je urządzić?

Moda na mieszkania z aneksem kuchennym trwa od kilku dobrych lat. Połączenie kuchni i salonu ma zarówno wady, jak i zalety. Czy warto decydować się na zakup tego typu mieszkania? Dla kogo może to być dobre rozwiązanie? Jak oddzielić aneks kuchenny od salonu? Zanim podejmiemy decyzję o jego kupnie, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Pokój dzienny z aneksem. Zalety rozwiązania

W blokach budowanych w ostatnich latach połączenie salonu z kuchnią jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ to przede wszystkim duża oszczędność powierzchni. Dzięki otwartej, połączonej przestrzeni pomieszczenie jest przestronne, a co za tym idzie jaśniejsze i bardziej funkcjonalne. Daje też większe możliwości do kreatywnej aranżacji przestrzeni. Średnio tego typu rozwiązania pozwala zaoszczędzić od 2 do 4 m2, co w małych mieszkaniach odpowiada 5-10% ich całkowitej powierzchni.

Pokój z aneksem jest również idealnym rozwiązaniem dla osób lubiących gotować lub posiadających małe dzieci. Dlaczego? Ponieważ przygotowując kolację dla gości, możemy swobodnie gotować i jednocześnie prowadzić rozmowy. Podobnie w przypadku pilnowania dzieci, które zawsze możemy mieć na oku.

Pokój z aneksem – czy taka przestrzeń posiada wady?

Oczywiście zawsze jest również druga strona medalu. Wybierając oddzielną kuchnię, zyskujemy zupełnie osobą przestrzeń do gotowania. Dzięki temu w czasie przyrządzania posiłków można uciec od reszty świata i oddać się wyłącznie tej czynności. Ponadto, kiedy zapraszamy gości, nie musimy się stresować bałaganem i niepozmywanymi naczyniami. Zaletą jest tutaj również kwestia zapachów. Ryba lub owoce morza na obiad? Nie ma problemu! Wszystkie nieprzyjemne zapachy zostają zamknięte w kuchni. Jeśli planujemy zakup dużego mieszkania, oddzielna kuchnia może okazać się wówczas dobrym pomysłem. Dodatkowo, dla wielu osób kuchnia to serce domu i lubi spędzać w niej wolny czas relaksując się np. przy dobrej książce lub rozwiązując krzyżówkę.

Jak to dobrze zaplanować?

Jeśli zdecydujemy się na mieszkanie z otwartym salonem, z pewnością nasunie się nam pytanie: jak urządzić aneks kuchenny?

Aby całość wyglądała spójnie, warto zadbać o taką samą podłogę w obu częściach pomieszczenia oraz zachować spójność w kolorystyce. Nowoczesne meble kuchenne dostępne w popularnych sklepach meblowych są zaprojektowane w taki sposób tak, aby możliwa była ich personalizacja – możemy więc sprawnie dopasować wymiary i kolory do naszych potrzeb.

Planując urządzanie mieszkania, należy traktować projekt jako całość – salon aranżować razem z kuchnią. Kuchnia w takim wypadku nie powinna być krzykliwa, aby optycznie nie przytłoczyć wnętrza. Warto również postawić na funkcjonalność. Wysuwane szuflady z przegródkami na garnki, podwieszane szafki, piekarnik na wysokości wzroku – wszystkie te rozwiązania ułatwią nam życie, jednocześnie nie zabierając zbyt dużo przestrzeni.

Jak stylowo oddzielić aneks kuchenny od salonu? Jeśli brakuje nam stołu do jedzenia, dobrym rozwiązaniem będzie wspomniana wcześniej wyspa. Nie tylko oddzieli kuchnię od strefy wypoczynku, ale dodatkowo stworzy miejsce do jedzenia posiłków. W wyspie można również umieścić dodatkowe szuflady, dzięki którym pomieścimy i schowamy wszystkie potrzebne sprzęty. Im mniej z nich znajduje się na widoku, tym łatwiej będzie nam utrzymać czystość i porządek.

Dobrym pomysłem mogą być również rozsuwane drzwi. W ten sposób uzyskamy efekt dwa w jednym. Kiedy będziemy potrzebowali większej przestrzeni, wystarczy otworzyć je na oścież, aby cieszyć się swobodą. Z kolei w sytuacji, gdy przychodzą goście, zamknięcie drzwi skutecznie oddzieli nas od reszty domowników. Przy tym rozwiązaniu pamiętajmy jednak, aby zadbać o odpowiednie oświetlenie kuchni. W roli drzwi sprawdzi się też forma przepierzenia, która pozwoli oddzielić aneks kuchenny od salonu i to bez utraty cennego metrażu.