V M F

Mieszkanie a apartament premium – czym się różnią?

Salon urządzony w nowoczesnym stylu

Przeglądając oferty kupna nieruchomości, niejednokrotnie można spotkać się z nazwami, takimi jak „apartament”, „mieszkanie apartament”, „apartament premium” czy „luksusowe mieszkanie”. Często oznaczają one po prostu mieszkania o podwyższonym standardzie, które mają zachęcać potencjalnych nabywców dużym metrażem, wysokim komfortem zamieszkiwania i prestiżem lokalizacji. Jaka jest jednak realna różnica pomiędzy apartamentem a mieszkaniem? Wyjaśniamy, co to jest apartament i czym cechuje się ta forma nieruchomości. 

Spis treści:

 1. Apartament – co to takiego?
 2. Czym cechują się apartamenty?
 3. Apartament a mieszkanie – czym się różnią?
 4. Kiedy warto rozważyć zakup apartamentu?
 5. Dlaczego warto zdecydować się na apartament Premium?
 6. Apartamenty – gdzie ich szukać?

Apartament – co to takiego?

Termin apartament pochodzi od włoskiego słowa „appartare” (pol. „oddzielać”). W dawniejszych czasach apartamenty stanowiły bowiem należące do możnych rezydencje cechujące się oddzielnymi komnatami. Współcześnie dokładne znaczenie apartamentu może budzić kontrowersje. W polskim prawie termin ten nie jest jasno zdefiniowany, przez co słowo „apartament” jest nadużywane – dotyczy to szczególnie ogłoszeń nieruchomości skierowanych do nabywców poszukujących mieszkania o podwyższonym komforcie, przestronnym metrażu i atrakcyjnej lokalizacji.

Za prawdziwy apartament uznaje się zazwyczaj nieruchomość mieszkalną przekraczającą 95-100 m2. Do najważniejszych kryteriów uznania jej za apartament należy również wysoka jakość użytych do budowy materiałów, odpowiednia lokalizacja spełniająca wysokie normy, wykorzystanie oryginalnych rozwiązań architektonicznych oraz większa, niż ta standardowa, wysokość pomieszczeń. Mieszkańcy apartamentu powinni mieć poza tym dostęp do miejsc postojowych w garażu podziemnym, windy, a także stref relaksu i przestrzeni rekreacyjno-sportowych.

Nowoczesne osiedle z apartamentami powinno być także strzeżone i monitorowane, co gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa i ochronę terenu przed intruzami z zewnątrz. Częstym rozwiązaniem wykorzystywanym w mieszkaniach-apartamentach jest usługa smart home, która nie tylko maksymalnie zwiększa poziom ochrony nieruchomości, ale również przyczynia się do polepszenia komfortu mieszkańców. Nie bez znaczenia jest coraz powszechniejsze wśród uznanych deweloperów stosowanie na terenie osiedla i w samych apartamentach rozwiązań ekologicznych – przyjaznych dla środowiska i zwiększających oszczędność wody czy energii elektrycznej.

Czym cechują się apartamenty?

Jakie cechy powinna posiadać nieruchomość, aby można nazwać ją apartamentem? Do najważniejszych z nich należą często:

 • duży metraż przekraczający 95-100 m2, często także ponadstandardowa wysokość pomieszczeń (powyżej 2,75 metra),
 • użycie wysokiej jakości materiałów przy budowie oraz wykończeniu obiektu i wnętrz nieruchomości (na przykład zastosowanie solidnych gatunków drewna, kamieni naturalnych czy elementów ze stali nierdzewnej),
 • komfortowa lokalizacja – powinna ona zapewniać minimalne natężenie hałasu, wysoki poziom bezpieczeństwa, dostęp do terenów rekreacyjnych i zieleni czy położenie w sąsiedztwie atrakcji i reprezentacyjnych części miasta,
 • oryginalna architektura łącząca najlepsze rozwiązania funkcjonalne z wysokim poziomem estetyki,
 • obecność recepcji, lobby, wind, miejsc w parkingu podziemnym, wewnątrzosiedlowych zabezpieczeń przed niechcianymi przybyszami (ochrona, monitoring, ogrodzenie),
 • wydzielone przestrzenie sportowo-relaksacyjne (na przykład siłownia, basen, oczko wodne, a nawet wewnątrzosiedlowy amfiteatr),
 • zastosowanie rozwiązań ekologicznych – na przykład retencjujących wodę ogrodów deszczowych czy generujących zieloną energię paneli słonecznych.

Apartament a mieszkanie – czym się różnią?

Czym różni się mieszkanie od apartamentu? Biorąc pod uwagę opisane powyżej cechy apartamentów, różnica dotyczy przede wszystkim wielkości powierzchni oraz standardu nieruchomości. W przypadku „zwykłego” mieszkania metraż może być bardzo zróżnicowany, to samo tyczy się lokalizacji czy ogólnego poziomu komfortu zamieszkiwania nieruchomości. Apartament natomiast stanowi swego rodzaju mieszkanie premium, które odznacza się nie tylko większym metrażem, ale również atrakcyjnym umiejscowieniem i zapewnieniem lokatorom podwyższonego standardu życia

Kiedy warto rozważyć zakup apartamentu?

Zakup apartamentu powinny rozważyć przede wszystkim osoby pragnące zapewnić sobie jak najlepsze warunki życia i ceniące zamieszkiwanie atrakcyjnych części miasta. To doskonały wybór dla nabywców, którzy są gotowi zapłacić za nieruchomość więcej, otrzymując jednak w zamian podwyższony standard wnętrz, obiektu i najbliższej okolicy.

Dlaczego warto zdecydować się na apartament Premium?

Zaletą apartamentów jest wysoki poziom komfortu. Ich kupno sprawdzi się nie tylko w przypadku poszukiwania luksusowego miejsca do życia, lecz także jako lokata kapitału. Ze względu na fakt, że prestiżowe nieruchomości zawsze będą stanowić obiekt pożądania, są one bardziej odporne na wszelkie kryzysy dotykające nieruchomości, takie jak wahania cen. To jeden z powodów, dla których nieruchomości premium są cenione nie tylko przez osoby pragnące zapewnić sobie doskonałe warunki do życia, ale również przez dążących do ulokowania swoich oszczędności inwestorów. 

Apartamenty – gdzie ich szukać?

Zakup apartamentu to duża inwestycja, dlatego warto odpowiednio się do niej przygotować. W pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie, jakim budżetem się dysponuje. Nieruchomości premium kosztują więcej, niż standardowe mieszkania. Istotnym wyznacznikiem atrakcyjności nieruchomości jest również jej lokalizacja, a w przypadku apartamentów nabiera ona jeszcze większego znaczenia.

Chcąc kupić wymarzony apartament, ma się zazwyczaj do dyspozycji komfortowe osiedla położone blisko reprezentacyjnych i prestiżowych części miast. Nowoczesne osiedla z apartamentami można znaleźć najłatwiej w większych metropoliach. Bogato przedstawia się oferta apartamentów w Łodzi oraz Warszawie.